Czytasz dzięki

Skrajny kandydat wspiera brazylijską walutę

Sondaże korzystne dla kandydata skrajnej prawicy Jaira Bolsonaro, który zapowiada prywatyzację państwowych przedsiębiorstw, napędzają zwyżki notowań brazylijskich aktywów.

Zobacz więcej

Real brazylijski

Bloomberg

W ciągu miesiąca brazylijski real umocnił się do dolara o 7,0 proc., co jest najlepszym wynikiem wśród 32 ważniejszych walut na świecie. Wyrażony w lokalnej walucie wskaźnik giełdy w Sao Paulo zyskał w miesiąc 11,0 proc., odrabiając większość strat z wiosennej przeceny. Brazylijskim aktywom pomaga hossa narybku ropy, której kraj jest eksporterem, a w ostatnich dniach, tuż przed zaplanowaną na niedzielę pierwszą turą wyborów prezydenckich, zwyżki przyspieszyły za sprawą sondaży korzystnych dla kandydata skrajnej prawicy Jaira Bolsonaro. Były wojskowy, który przez inwestorów jest uważany za bardziej prorynkowego od lewicowo-populistycznego Fernando Haddada, w sondażu ośrodka Datafolha zdobył 32-procentowe poparcie, co daje mu 11-punkotwe prowadzenie nad głównym konkurentem.

- Gdyby Jair Bolsonaro zwyciężył w pierwszej turze, co jest mało prawdopodobne, ale możliwe, byłby to korzystny sygnał dla brazylijskich aktywów. Byliśmy i jesteśmy pozytywnie nastawieni do ich perspektyw – komentuje w rozmowie z agencją Bloomberg Shamaila Khan, szefowa działu obligacji rynków wschodzących w towarzystwie inwestycyjnym Alliance Bernstein.

Jair Bolsonaro, budzący kontrowersje ze względu na zapowiedzi zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych, sprzeciw wobec praw homoseksualistów oraz wychwalanie rządów junty wojskowej, zapowiada też prywatyzację przedsiębiorstw państwowych, co spodobałoby się inwestorom. Rynki z obawami przyjęłyby tymczasem prezydenturę Fernando Haddada, namaszczonego przez skazanego za korupcję byłego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy, gdyż mogłaby ona oznaczać powrót do populistycznej polityki gospodarczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane