Skrzypek chce zapowiadać zmiany stóp procentowych

JKW
opublikowano: 04-03-2008, 00:00

Szef NBP zastanawia się, jak usprawnić komunikację z inwestorami. Ekonomiści podchodzą do jego pomysłów z rezerwą.

Szef NBP zastanawia się, jak usprawnić komunikację z inwestorami. Ekonomiści podchodzą do jego pomysłów z rezerwą.

Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), nie chce mówić o pożądanej przez niego wysokości stóp procentowych. Zamiast tego myśli o wprowadzeniu nowego narzędzia w komunikacji z rynkami.

— Rozważam bardzo poważnie wprowadzenie zapowiedzi ścieżki przyszłych podwyżek (stóp procentowych — red.) w formie fanchartu, ale na taką decyzję potrzeba czasu, około 2 lat — powiedział wczoraj Sławomir Skrzypek, pytany, co sądzi o wypowiedziach dotyczących jeszcze trzech podwyżek stóp w tym roku.

Fanchart to narzędzie pokazujące, jak i z jakim prawdopodobieństwem będą w przyszłości kształtowały się zmiany stóp. Przedstawia wachlarze określające procentowe szanse na zaistnienie poszczególnych scenariuszy. Ten sposób prognozowania NBP wykorzystuje w projekcji inflacji i PKB.

— Jasne deklaracje, jak Rada Polityki Pieniężnej zamierza kształtować poziomy stóp procentowych byłyby pomocne w tworzeniu prognoz. Szanse na wprowadzenie takiego rozwiązania są jednak niewielkie. Część członków rady już wcześniej mówiła, że nie zgadza się na wprowadzenie tego narzędzia — ocenia Piotr Kalisz, ekonomista Citibanku Handlowego.

Zdaniem Jacka Wiśniewskiego, głównego ekonomisty Raiffeisen Banku, stosowanie wykresów wachlarzowych może być kłopotliwe w przypadku przyszłych ruchów RPP.

— To, co znalazłoby się na wykresie, musiałoby dotyczyć konsensusu w łonie rady. A znając podziały w jej wnętrzu, a także to, jak często jej członkowie zmieniają zdanie w sprawie pożądanej wysokości stóp, na wykresie widzielibyśmy jedną, góra dwie podwyżki. A to zbyt mało. Narzędzie to nie byłoby więc zbyt pomocne dla inwestorów — uważa Jacek Wiśniewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu