Skrzypek: euro wtedy, kiedy będzie to korzystne dla Polski

opublikowano: 11-01-2007, 10:05

Jeśli chodzi o euro, to mamy do czynienia z dyskusją wokół dogmatu "jestem za euro lub przeciw". Tymczasem nie ma jeszcze podstaw do rzetelnej dyskusji, powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Nowy szef Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek powiedział dziennikarzom, że Polska powinna wejść do strefy euro wtedy, kiedy będzie to korzystne. Zaprzeczył też, by obiecał LPR uwolnienie rezerw walutowych.

"Jeśli chodzi o euro, to mamy do czynienia z dyskusją wokół dogmatu - +jestem za euro lub przeciw+. Tymczasem nie ma jeszcze podstaw do rzetelnej dyskusji" - powiedział Skrzypek w czwartek po złożeniu przysięgi w Sejmie.

Jego zdaniem, w Polsce tak jak miało to miejsce w Wielkiej Brytanii, bank centralny powinien opracować raport, który zbadałby skutki jakie wprowadzenie euro przyniesie gospodarce krajowej. "Polska powinna wejść do strefy euro wtedy, gdy będzie to dla niej korzystne" - dodał nowy szef NBP.

Skrzypek pytany, czy obiecał LPR w zamian za poparcie jego kandydatury uwolnienie rezerw walutowych powiedział: "Nigdy nie mówiłem, że uwolnię rezerwy. Powiedziałem tylko jak ten instrument funkcjonuje i że wymaga to zastanowienia".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane