Skrzypek: Inflacja nie wzrośnie do 4,5 proc., od II półrocza zacznie spadać

DI, ISB
opublikowano: 10-01-2008, 13:02

Inflacja konsumencka nie powinna osiągnąć prognozowanego przez Ministerstwo Finansów poziomu 4,5 proc. r/r, a w II  połowie tego roku powinna zacząć już maleć tak, by w 2009-2010 roku ustabilizować się w pobliżu celu inflacyjnego wynoszącego 2,5%, wynika z  wypowiedzi prezesa Narodowy Bank Polski (NBP) Sławomira Skrzypka.

"Obecne dane nie potwierdzają sugestii Ministerstwa Finansów, że inflacja może sięgnąć 4,5%" - powiedział Skrzypek dziennikarzom w czwartek.

Na początku tego tygodnia wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska zasugerowała, że inflacja może sięgnąć nawet - w najbardziej negatywnym scenariuszu - 4,5% w pierwszych miesiącach tego roku. Jej zdaniem, szczyt inflacji Polska osiągnie w I kw. tego roku, a od II połowy roku rozpocznie się spadek tego wskaźnika - do ok. 2,5% w grudniu 2008 roku.

"Prognozy NBP mówią, że nie powinna ona przekroczyć poziomu 4,0%, ale są one obarczone ogromnym ryzykiem ze strony podażowej, czyli cen paliw i żywności" - powiedział także Skrzypek.

Październikowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) zakłada, że na koniec 2007 roku można oczekiwać inflacji poniżej lub w 2,5-proc. celu NBP. Jednak przedstawiciele banku centralnego, na czele z prezesem, oczekiwali znacznie wyższego poziomu tego wskaźnika.

W listopadzie 2007 roku inflacja konsumencka wyniosła 3,6% r/r. Resort finansów prognozuje, że w grudniu wzrosła do 4,0%.

Szef NBP dodał, że dotychczas szoki podażowe były neutralizowane przez silnego złotego, ale nie wiadomo, jak będzie w przyszłości.

"Ceny żywności w II połowie 2008 roku powinny spadać. Obniżać się będzie także ścieżka inflacji. Liczę, że lata 2009-2010 będą okresem stabilizacji inflacji wokół celu NBP" - powiedział Skrzypek.

Prezes NBP nie obawia się, że skok inflacji w I połowie tego roku przeszkodzi spełnieniu inflacyjnego kryterium konwergencji, ponieważ wzrost inflacji jest procesem globalnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane