Skrzypek: Inflacja niższa w całym przebiegu kwietniowej projekcji

13-04-2007, 09:08

(ISB) Przebieg ścieżki inflacyjnej, którą pokaże najnowsza kwietniowa projekcja, będzie niższy w całym jej horyzoncie w  porównaniu do przebiegu ukazanego w projekcji styczniowej, wynika z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomira Skrzypka.

"Mamy już gotową nową projekcję inflacji. Mogę powiedzieć, że jest ona bardziej optymistyczna, niż się spodziewałem" - powiedział Skrzypek w wywiadzie dla piątkowego "Dziennika".

"W całym przebiegu projekcji ścieżka inflacji jest niższa, niż to wcześniej wynikało z wyliczeń" - dodał.

Prezes przypomniał jednocześnie, że inflacja bazowa jest na stabilnym poziomie, a w przypadku inflacji konsumenckiej, marcowy skok jest szokiem jednorazowym.

"Z docierających do mnie sygnałów wynika, że jest to jednorazowy skok, a w kolejnych miesiącach inflacja spadnie i utrzyma się na niższym poziomie" - powiedział szef banku centralnego.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda marcowy wskaźnik inflacji konsumenckiej w piątek, 13 kwietnia. Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wynika, że że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu o 2,3-2,4% r/r, przy średniej na poziomie 2,4%.

Styczniowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) przewiduje, że - przy braku zmian w polityce pieniężnej - inflacja zbliży się do celu NBP, wynoszącego 2,5%, w II kw. 2007 roku, podczas gdy według październikowej projekcji miało to nastąpić w I kw. tego roku. Potem inflacja będzie systematycznie rosnąć, aż w II poł. 2009 roku przekroczy górną granicę pasma odchyleń (3,5%). (ISB)

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Skrzypek: Inflacja niższa w całym przebiegu kwietniowej projekcji