Skrzypek: Kolejna obniżka stóp proc. możliwa w grudniu

ISB
opublikowano: 04-12-2008, 10:51

Weszliśmy w fazę rozluźniania polityki pieniężnej, a kolejna obniżka stóp procentowych jest możliwa już w grudniu, wynika z czwartkowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomira Skrzypka. W jego ocenie, na przełomie 2009 i 2010 r. inflacja wróci do  poziomu celu NBP, czyli spadnie poniżej 3,5%.

"Obniżka stóp procentowych o 25 pb jest w zasadzie sygnałem, że zakończył się cykl podwyżek, przechodzimy do rozluźniania polityki monetarnej. Rozluźniania, które jest w tej chwili bardzo potrzebne, zwłaszcza w związku z rosnącym dysparytetem stóp procentowych pomiędzy nami a naszymi głównymi partnerami" - powiedział Skrzypek w wywiadzie dla TVN CNBC.

Jego zdaniem, w obecnej sytuacji możliwe jest nawet złamanie tradycji i cięcie stóp procentowych w grudniu. Dodał jednak, że trudno jest obecnie jednoznacznie przewidzieć, jaki będzie scenariusz na kolejne miesiące i nie wykluczył zarówno małych, 25-pkt. cięć, jak i obniżek o głębszym charakterze. Nie obawia się już także wzrostu wskaźnika CPI.

"Inflacja będzie spadała, aczkolwiek można powiedzieć, że połowa naszej inflacji pochodzi w tej chwili z cen administracyjnych czy regulowanych. [...] Pytanie jak w stosunku do nowej bazy, która zostanie w pewnym momencie określona, ta inflacja będzie się rozwijała" - powiedział prezes NBP.

Według niego, kolejnym elementem ryzyka jest dynamika płac, choć ona już bardzo wyraźnie spowalnia. Jednocześnie zauważył nieco wyższą wydajność, choć ma wątpliwości o trwałość tego procesu. Jest jednak pewien, że presja płacowa - ze względu na dalsze uelastycznianie rynku pracy - także będzie słabnąć.

"Jest szansa, że na przełomie 2009 i 2010 r., że wejdziemy w przedział celu NBP. Może się okazać, że tę drogę pokonamy szybciej, ale przypominam, że są ryzyka znajdujące się poza kontrolą procesów makroekonomicznych" - podkreślił Skrzypek.

Na listopadowym posiedzeniu RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb do poziomu 5,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Była to pierwsza obniżka po trwającej od kwietnia 2007 r. serii podwyżek.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane