Skrzypek: Kolejna obniżka stóp proc. możliwa w grudniu

ISB
opublikowano: 04-12-2008, 10:51

Weszliśmy w fazę rozluźniania polityki pieniężnej, a kolejna obniżka stóp procentowych jest możliwa już w grudniu, wynika z czwartkowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomira Skrzypka. W jego ocenie, na przełomie 2009 i 2010 r. inflacja wróci do  poziomu celu NBP, czyli spadnie poniżej 3,5%.

"Obniżka stóp procentowych o 25 pb jest w zasadzie sygnałem, że zakończył się cykl podwyżek, przechodzimy do rozluźniania polityki monetarnej. Rozluźniania, które jest w tej chwili bardzo potrzebne, zwłaszcza w związku z rosnącym dysparytetem stóp procentowych pomiędzy nami a naszymi głównymi partnerami" - powiedział Skrzypek w wywiadzie dla TVN CNBC.

Jego zdaniem, w obecnej sytuacji możliwe jest nawet złamanie tradycji i cięcie stóp procentowych w grudniu. Dodał jednak, że trudno jest obecnie jednoznacznie przewidzieć, jaki będzie scenariusz na kolejne miesiące i nie wykluczył zarówno małych, 25-pkt. cięć, jak i obniżek o głębszym charakterze. Nie obawia się już także wzrostu wskaźnika CPI.

"Inflacja będzie spadała, aczkolwiek można powiedzieć, że połowa naszej inflacji pochodzi w tej chwili z cen administracyjnych czy regulowanych. [...] Pytanie jak w stosunku do nowej bazy, która zostanie w pewnym momencie określona, ta inflacja będzie się rozwijała" - powiedział prezes NBP.

Według niego, kolejnym elementem ryzyka jest dynamika płac, choć ona już bardzo wyraźnie spowalnia. Jednocześnie zauważył nieco wyższą wydajność, choć ma wątpliwości o trwałość tego procesu. Jest jednak pewien, że presja płacowa - ze względu na dalsze uelastycznianie rynku pracy - także będzie słabnąć.

"Jest szansa, że na przełomie 2009 i 2010 r., że wejdziemy w przedział celu NBP. Może się okazać, że tę drogę pokonamy szybciej, ale przypominam, że są ryzyka znajdujące się poza kontrolą procesów makroekonomicznych" - podkreślił Skrzypek.

Na listopadowym posiedzeniu RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb do poziomu 5,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Była to pierwsza obniżka po trwającej od kwietnia 2007 r. serii podwyżek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane