Skrzypek: Polska mogłaby przyjąć euro w 2012-2013 r.

opublikowano: 05-02-2007, 09:48

Technicznie rzecz biorąc, Polska mogłaby przyjąć euro w 2012 -2013 roku, wylicza prezes Narodowego Banku Polskiego.

Technicznie rzecz biorąc, Polska mogłaby przyjąć euro w 2012 -2013 roku, wylicza prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek. Podtrzymał przy tym, że według niego wejście do strefy euro powinno nastąpić wtedy, gdy będzie to najkorzystniejsze dla polskiej gospodarki.

"Ministerstwo Finansów przewiduje, że kryteria konwergencji, stanowiące warunek przystąpienia do strefy euro, spełnimy w 2009 r. Jeśli do tego doliczymy czas na przeprowadzenie całej procedury, wychodzi, że przyjęlibyśmy euro w 2012 r. lub 2013 r. Ta decyzja należy do władz państwa" - powiedział Skrzypek w wywiadzie dla tygodnika "Wprost".

Prezes dodał, że wyznaczenie daty przyjęcia euro może nastąpić do po analizie kosztów i korzyści oraz po spełnieniu kryteriów z Maastricht.

Prace nad raportem o korzyściach i kosztach przyjęcia euro mają się rozpocząć - według wcześniejszych zapowiedzi - jeszcze w I kw. tego roku.

Skrzypek opowiedział się przeciwko etykietowaniu osób odpowiedzialnych za politykę pieniężną jako "gołębi" i "jastrzębi".

"Jeśli będę przekonany o konieczności podwyższenia stóp procentowych, wówczas będę tak głosował" - powiedział prezes banku centralnego.

RPP zakończyła cykl obniżania stóp procentowych w lutym ub. roku. Od 1 marca główna stopa referencyjna wynosi 4,00%.

Po środowym posiedzeniu, zakończonym brakiem zmian w polityce pieniężnej, coraz więcej ekonomistów bankowych skłania się ku przekonaniu, że stopy procentowe nie zostaną w tym roku zmienione, natomiast pozostali oczekują, że zacieśnienie polityki pieniężnej nastąpi nie wcześniej niż w kwietniu, kiedy bank centralny opublikuje kolejna projekcję inflacyjną.

ISB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane