Skrzypek: Polska może przyjąć euro najwcześniej w 2012-2013 r.

ISB
opublikowano: 24-09-2007, 11:38

Polska może przyjąć euro najwcześniej w  2012-2013 roku, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek. Podtrzymał tym samym swoje wcześniejsze deklaracje. Skrzypek opowiada się za  tym, aby złoty znajdował się jak najkrócej, czyli przez wymagany okres dwóch lat, w europejskim mechanizmie kursowym ERM2, który poprzedza przyjęcie wspólnej waluty.

"Pierwszą możliwą datą przyjęcia euro przez Polskę są lata 2012-2013, gdy zbilansujemy rachunek kosztów i korzyści" - powiedział Skrzypek dziennikarzom w poniedziałek.

Już wcześniej szef banku centralnego mówił, że Polska może przyjąć euro najwcześniej w 2012 roku, ale unikał - podobnie jak rząd - podawania pożądanego przez niego terminu.

"Chciałbym, aby Polska przebywała jak najkrócej w systemie ERM2, czyli dwa lata" - dodał szef banku centralnego.

Obecnie trwają prace nad raportem o korzyściach i kosztach wynikających z przystąpienia do strefy euro.

"Mamy 15 miesięcy na przygotowanie pełnego raportu i na pewno w tym czasie zdążymy przeprowadzić ogólnonarodową debatę, jednak NBP przyjmie pozycję neutralną, decyzja należy do rządu" - powiedział Skrzypek.

Podkreślił, że analiza kosztów i korzyści musi być bardzo szczegółowa, a Polska powinna kierować się w jej opracowywaniu doświadczeniami Słowacji.

Prezes NBP powiedział też w poniedziałek, że obecnie Polska spełnia już kryterium inflacyjne, a pozostało jeszcze do spełnienia kryterium z Maastricht dotyczące deficytu budżetowego, ale rząd deklarował, że nastąpi do w 2009 roku.

Przedstawiciele rządu deklarowali wcześniej, że Polska ma być gotowa do przyjęcia euro w 2009 roku, a na 2010 rok prezydent Lech Kaczyński zapowiedział referendum w tej sprawie.

Według szacunków resortu finansów z 2005 roku, od momentu podjęcia strategicznej decyzji o przystąpieniu do strefy euro do momentu przyjęcia wspólnej europejskiej waluty musi upłynąć około trzech lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Skrzypek: Polska może przyjąć euro najwcześniej w 2012-2013 r.