Skrzypek: RPP nie ma wpływu na czynniki podażowe odpowiedzialne za wzrost inflacji

ISB
30-01-2008, 17:23

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obawia się wzrostu inflacji, ale ma ograniczony wpływ na jej bieżący poziom, ponieważ za  jej wzrost odpowiadają głównie czynniki podażowe, wynika ze środowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomira Skrzypka.

"Rada podejmując dzisiejszą decyzję zwracała uwagę na perspektywy kształtowania się inflacji netto, bo na czynniki podażowe nie mamy wpływu" - powiedział Skrzypek podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Rada napisała także w komunikacie, że będzie bacznie obserwować dynamikę i strukturę wzrostu popytu krajowego, w tym stopień ekspansywności polityki fiskalnej, relację pomiędzy tempem wzrostu wynagrodzeń i wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw oraz wzrost płac w sektorze finansów publicznych, poziom kursu złotego, kształtowanie się bilansu obrotów bieżących oraz oddziaływanie procesów globalizacyjnych na gospodarkę, w tym na ceny żywności. Władza monetarna będzie również analizować bezpośrednie i pośrednie skutki zaburzeń na międzynarodowych rynkach finansowych dla gospodarki polskiej.

Po analizie komunikatu analitycy w rozmowach z agencją ISB oczekują, że kolejna podwyżka stóp procentowych nastąpi w marcu i nie wykluczają następnych dwóch w 2008 roku.

W środę RPP podniosła stopy procentowe o 25 pb. do 5,25% w przypadku głównej stopy referencyjnej. (ISB)

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Skrzypek: RPP nie ma wpływu na czynniki podażowe odpowiedzialne za wzrost inflacji