Skrzypek: Turbulencje na rynkach finansowch przeszkodą we wstąpieniu do ERM II

ISB
opublikowano: 10-05-2008, 13:20

Obecna sytuacja na rynkach finansowych nie sprzyja szybkiemu wejściu do ERM II, wynika z weekendowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), Sławomira Skrzypka. Jego zdaniem III kw. br. może dać odpowiedź na temat sytuacji globalnej gospodarki w przyszłym roku i  wówczas łatwiej będzie podjąć odpowiedzialną decyzję o terminie przyjęcia euro.

"Zgadzam się z ministrem finansów, Jackiem Rostowskim, że obecna sytuacja nie jest najlepsza do wstąpienia do ERM II ze względu na nie wyjaśnione turbulencje na rynkach finansowych. Mogą być one pewną przeszkodą, szczególnie zaś nasza waluta mogła by być narażona na szoki" - powiedział dziennikarzom Sławomir Skrzypek.

Prezes NBP dodał, że z nadzieją czeka na najbliższe miesiące, które mogą wykrystalizować obraz globalnej gospodarki i ułatwić podjęcie decyzji o dacie ewentualnego przystąpienia do strefy euro.

"Wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądała sytuacja w III kw. 2008 r. To może dać nam trochę odpowiedzi co się stało, co się może stać w przyszłości. Nadal jednak na świecie jest więcej pytań niż odpowiedzi" - uważa szef banku centralnego.

Sławomir Skrzypek jest natomiast zadowolony z faktu wyrażenia zgody przez Komisję Europejską (KE) na przyjęcie Słowacji do strefy ero. Uważa, że to "ważna informacja, która pokazuje jaka jest polityka KE w sprawie rozszerzania". W tym kontekście odniósł się także do sytuacja na rynku krajowym i zagrożeniem rosnąca inflacją.

"Polska spełnia obecnie kryteria z Maastricht, mamy najniższą inflację w regionie, nawet niższą niż Słowacja. A jeżeli nawet w przyszłości wyjdziemy poza tą granicę, to stosunkowo szybko zaczniemy znów spełniać te kryteria" - zapewnił prezes NBP. (ISB)

lk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu