Skrzypek: współpraca jest możliwa

DI
opublikowano: 01-04-2010, 13:30

Zróżnicowane poglądy, które ujawniły się podczas spotkania premiera z prezesem NBP i członkami RPP "są oczymś naturalnym i prowadzą do lepszego zrozumienia specyfiki funkcjonowania banku centralnego" - głosi komunikat NBP.

"Departament Komunikacji i Promocji NBP informuje:

31 marca 2010 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z prezesem NBP Sławomirem Skrzypkiem oraz członkami Rady Polityki Pieniężnej - Andrzejem Bratkowskim, Elżbietą Chojną-Duch, Adamem Glapińskim, Jerzym Hausnerem, Andrzejem Kaźmierczakiem, Andrzejem Rzońcą, Janem Winieckim i Anną Zielińską-Głębocką. W spotkaniu uczestniczyli także minister finansów Jacek Rostowski, minister Michał Boni oraz wiceprezes NBP Witold Koziński. Było to kolejne ze spotkań RPP z przedstawicielami rządu.

Premier spotkał się z nową Radą III kadencji po raz pierwszy.

Obie strony podkreśliły konieczność współpracy RPP, banku centralnego i rządu dla utrzymania stabilności finansowej i rozwoju gospodarczego Polski, a także właściwej komunikacji z otoczeniem.

Omówiono tematy leżące w sferze zainteresowań rządu i NBP, ze szczególnym uwzględnieniem problemów wymagających wzajemnej współpracy.

Prezes NBP podkreślił, że wszyscy uczestniczy spotkania uznali, że - mimo różnicy zdań - współpraca jest możliwa i powinna być realizowana na gruncie obowiązujących przepisów prawa.

Zróżnicowane poglądy są następstwem innego spojrzenia na problemy merytoryczne i nie umniejszają zasadności współpracy między NBP a rządem. Są one czymś naturalnym i prowadzą do lepszego zrozumienia specyfiki funkcjonowania banku centralnego.

Prezes NBP wyraził nadzieję na szybkie i sprawne sprecyzowanie kierunków współpracy, co z pewnością przyniesie pozytywne efekty dla stabilności finansowej i rozwoju gospodarczego Polski.

Ustalono, że w najbliższym czasie dojdzie do podjęcia współpracy w możliwych do uzgodnienia obszarach: porozumienia między prezesem Rady Ministrów a prezesem Narodowego Banku Polskiego w sprawie współpracy w przygotowaniach do wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską i dalszych prac nad zbliżeniem stanowisk w kwestii umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Skrzypek: współpraca jest możliwa