Skrzypek: Wypowiedzi MF nt. polityki pieniężnej są naturalne

ISB
opublikowano: 24-09-2007, 14:06

Wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów i  ich odmienne postrzeganie polityki pieniężnej od tego, jak widzi ją Rada Polityki Pieniężnej (RPP), jest czymś naturalnym, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek.

"Na świecie jest naturalne, że różne resorty mają różne spojrzenie na politykę pieniężną i różnice zdań na temat jej prowadzenia. Dlatego też komentarze minister finansów uważam za naturalne" - powiedział Skrzypek dziennikarzom w poniedziałek.

W ub. tygodniu wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce należy uznać już za zakończony. Według niej, można już zacząć zastanawiać się nad terminem rozpoczęcia luzowania polityki pieniężnej.

Po trzech tegorocznych podwyżkach - każdorazowo o 25 pb - podstawowa stopa referencyjna wynosi obecnie 4,75% - tyle samo, co podstawowa stopa w USA po wrześniowej obniżce o 50 pb.

Analitycy oczekują, że jeszcze w tym roku - najwcześniej w październiku - nastąpi kolejna podwyżka stóp procentowych w Polsce, a większość z nich spodziewa się, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej będzie kontynuowany także w 2008 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Skrzypek: Wypowiedzi MF nt. polityki pieniężnej są naturalne