Skrzypek: za kilka dni będzie znane nazwisko wiceprezesa NBP

DI, PAP
opublikowano: 31-01-2008, 16:08

Na początku przyszłego tygodnia zostanie podane nazwisko nowego wiceprezesa NBP - poinformował prezes NBP Sławomir Skrzypek podczas czwartkowego posiedzenia Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

"W dniu dzisiejszym złożyłem wniosek o powołanie nowego wiceprezesa NBP. W tej chwili nie mogę podać jego nazwiska, ale mogę zapewnić, że na początku przyszłego tygodnia zostanie ono upublicznione. Stabilność władz NBP jest zapewniona" - powiedział.

Dodał, że nazwisko będzie znane najpóźniej do wtorku.

W styczniu z pracy w NBP zrezygnowało dwóch wiceprezesów: Krzysztof Rybiński oraz Jerzy Pruski.

Jerzy Pruski wyjaśniał w oświadczeniu po swojej rezygnacji, że jego decyzja wynika m.in. z "braku możliwości dalszego, faktycznego sprawowania" funkcji "w efektywny sposób".

Biuro prasowe NBP informowało potem, że kandydatem na stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego jest Piotr Wiesiołek. Jego kandydatura została zgłoszona prezydentowi.

Zgodnie z ustawą o NBP, w skład zarządu NBP wchodzą: prezes NBP oraz od 6 do 8 członków zarządu, w tym 2 wiceprezesów banku. Członków zarządu NBP powołuje i odwołuje (na 6 lat) prezydent - na wniosek prezesa NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane