Skuteczna odpowiedź na presję podwyżkową

Partnerem publikacji jest Sodexo
opublikowano: 21-11-2022, 09:36
aktualizacja: 23-11-2022, 00:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Czego najbardziej obawiają się dzisiaj pracownicy? Braku podwyżek i premii. Tak wynika z badania „Potrzeby pracowników 2022” zrealizowanego dla Sodexo Benefits and Rewards Services Polska. Presja inflacyjna wciąż się utrzymuje, tymczasem wielu pracodawców nie może już sobie pozwolić na kolejne wzrosty wynagrodzeń. Rozwiązaniem w tej sytuacji okazują się świadczenia pozapłacowe, które odpowiadają na bieżące potrzeby pracowników, związane z wydatkami domowymi. Warto pod koniec roku sięgnąć po benefity finansowe i podarować je pracownikom jako upominek świąteczny. Planujesz wdrożenie nowych świadczeń? Wybierz dofinansowanie posiłków – to benefit, na który pracownicy bardzo liczą.

Recesja, kryzys, presja, rotacja…Gdyby stworzyć słownik przedsiębiorcy, to aktualnie właśnie te pojęcia zajmowałyby w nim szczególnie widoczne miejsce. Z jednej strony pracodawcy mierzą się z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności i niepewnością gospodarczą, która może wpłynąć na ich dalsze plany, a z drugiej szukają sposobów, by zatrzymać w firmie kompetentnych pracowników, oczekujących, że ich pensje nie pozostaną w tyle za inflacją. Pogodzenie wszystkich, wydawałoby się kluczowych, potrzeb okazuje się ogromnym wyzwaniem. Dlatego w trudnej rzeczywistości warto skoncentrować się na takich pojęciach jak: retencja, zaangażowanie i motywacja, optymalizacja kosztów i sposoby na oszczędzanie. To pozwoli poszerzyć perspektywę i znaleźć rozwiązania, korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i dla zatrudnionych.

Topniejący budżet domowy, czyli co wywołuje stres

Z raportu Sodexo „Bez maski. Pracownik tu i teraz” wynika, że ponad połowa badanych pracowników (59%) przyznaje, że sytuacja finansowa ich rodzin pogorszyła się w porównaniu do okresu z początku 2022 rok. Aż 90% badanych twierdzi, że ich wydatki na żywność i codziennie życie zwiększyły się i że trudniej jest oszczędzać. Co ważne – pracownicy oczekują dodatkowego wsparcia od pracodawców. Jednocześnie największą obawą wśród zatrudnionych jest obecnie brak podwyżki/premii. Wybrzmiewa tu zatem duża potrzeba poczucia bezpieczeństwa – zarówno finansowego, jak i psychologicznego. To wszystko sprawia, że pracownicy negocjują z pracodawcą lepsze warunki zatrudnienia i rozglądają się za bardziej intratnymi propozycjami pracy.

Napięty budżet firmowy, czyli co zamiast podwyżki

W odpowiedzi na presję finansową część pracodawców oferuje wyższe wynagrodzenie, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na stały wzrost płac. W takiej sytuacji kluczowa jest transparentność i otwartość na dialog – bez udawania, zakładania maski, kreślenia nierealnych wizji i dawania obietnic bez pokrycia. Jeśli pracodawca nie planuje podwyżek, nie powinien również unikać tematu i traktować go jako tabu. To ważne, żeby pracownicy otrzymali jasny i czytelny komunikat. Jednocześnie warto zastanowić się nad substytutami podwyżki, które zrekompensują pracownikowi brak wyższej kwoty na koncie. Jak inaczej wzmocnić pracowniczy portfel? Co może być alternatywą? Odpowiedź brzmi: benefity!

To dobry wybór, ponieważ świadczenia pozapłacowe:

Pozwalają na elastyczne zarządzanie budżetem i modyfikację oferty.

Pracodawca może zastosować rozwiązanie uszyte na miarę jego możliwości finansowych. Ofertę benefitową można dowolnie zmieniać, rozszerzać bądź zawężać, co w sytuacji kryzysu czy braku perspektyw podwyżek jest istotne z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Mogą być przyznawane na co dzień, ale też okazjonalnie, np. na Święta Bożego Narodzenia.

Dla przykładu: przedpłaconą Kartę Podarunkową Sodexo można przekazać pracownikowi np. z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy lub ważnego wydarzenia w jego życiu, awansu czy sukcesu zawodowego. Z badania Sodexo „Potrzeby pracowników 2022” wynika, że podobnie jak w ubiegłym roku, również tegoroczne Święta Bożego Narodzenia są – zaraz obok wakacji – najbardziej wymagającym finansowo okresem. Wręczenie karty przedpłaconej jako prezentu jest swego rodzaju zastrzykiem gotówki zgromadzonej na karcie, którą pracownik może swobodnie zarządzać, zgodnie z indywidualnymi potrzebami, korzystając przy tym z licznych rabatów i sklepowych promocji. Środki można przeznaczyć na codzienne wydatki, ale też sprawić przyjemność samemu sobie, zafundować sobie cenne doświadczenia czy kupić coś, na co w obecnej sytuacji trudno sobie pozwolić. Taki upominek, wręczony pracownikowi w świątecznej atmosferze, to także wyraz doceniania i budowania relacji, szansa na wspólną celebrację i serdeczność, czego nie da się osiągnąć, wykonując jedynie szybki przelew na konto pracownika. Ponadto zakup karty świątecznej wspiera cele CSR-owe i program Pajacyk Polskiej Akcji Humanitarnej.

Potrafią idealnie odpowiedzieć na potrzeby pracowników – szczególnie pożądanym benefitem jest dofinansowanie posiłków.

Nie wszystkie wdrożone w firmie świadczenia pozapłacowe są w rzeczywistości wykorzystywane przez pracowników. Aż 45% uczestników badania Sodexo twierdzi, że oferta benefitowa nie jest odpowiednio dopasowana do ich potrzeb, również z uwagi na charakter i miejsce pracy. Dlatego warto wybrać takie benefity, które nie będą przysłowiowym kwiatkiem u kożucha, a czymś, na co pracownicy czekają i dzięki czemu będą mogli powiedzieć: tak, to jest dla mnie realne wsparcie! A takim rozwiązaniem z pewnością jest dofinansowanie posiłków. W czasach, gdy zwiększają się wydatki na żywność, brakuje czasu na samodzielne przygotowanie obiadów, a jednocześnie rośnie świadomość tego, jak ważne dla kondycji fizycznej i psychicznej są zdrowe nawyki i regularne odżywianie, warto zaoferować zatrudnionym dostęp do karty lunchowej. Aż 80% badanych pracowników, którzy nie mają regularnie finansowanych posiłków, chciałoby otrzymywać takie świadczenie. Czterech na dziesięciu badanych mogłoby z tego tytułu zrezygnować z któregoś z posiadanych benefitów. Kartą Lunch Pass Sodexo – w formie klasycznej lub wirtualnej – można płacić w lokalach gastronomicznych, ale też będąc w zakładzie pracy czy robiąc sobie przerwę na obiad podczas pracy zdalnej. Wybór oferty kulinarnej jest bardzo szeroki – każdy znajdzie coś dla siebie. Na wyciągnięcie ręki są także atrakcyjne promocje w ulubionych restauracjach.

•Niektóre benefity zapewniają ulgi podatkowe i oszczędności.

To dobra wiadomość zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Jeśli firma decyduje się na wprowadzenie regularnego dofinansowania posiłków pracowniczych, jednocześnie dba o optymalizację kosztów firmowych. W dzisiejszych czasach ma to szczególne znaczenie - warto z tego skorzystać, tym bardziej, że w tym roku zmieniły się przepisy dotyczące dofinansowania posiłków. Wartość przekazanych na karcie środków jest wolna od składki ZUS do 300 zł miesięcznie na pracownika, ponadto stanowi dla firmy koszt uzyskania przychodu. W skali roku oszczędności dla pracodawcy na jednego pracownika wynoszą 737 zł, a dla pracownika – 714 zł. W przypadku firmy zatrudniającej 20 pracowników to ponad 22 tys. zł, a w firmie liczącej 500 pracowników - niemal 369 tys. zł.

•Wiążą się z docenianiem i wsparciem psychicznym

„Dziękuję”, wyrazy wdzięczności, konstruktywny feedback – to coś, co nic nie kosztuje, a jest bezcenne w kontekście budowania relacji, atmosfery i kultury organizacji. Na takie benefity warto stawiać cały rok, gdyż zapewniają wsparcie emocjonalne, którego dzisiaj wszyscy bardzo potrzebują. Stanowią niezbędne uzupełnienie dla innych czynników motywacyjnych, takich jak wynagrodzenie i świadczenia pozapłacowe.

Benefit w postaci Karty Podarunkowej Sodexo czy dofinansowanie posiłków poprzez Kartę Lunch Pass Sodexo to sposób, by powiedzieć „dziękuję”, zadbać o motywację i udowodnić zatrudnionym, że ich potrzeby są dla nas naprawdę ważne. Aż 81% badanych pracowników jako najważniejszy element budowania kultury organizacji wskazuje docenianie, a 63% - relacje bazujące na zaufaniu i bezpieczeństwie. Wsparcie, docenianie i wdzięczność to słowa, których również nie powinno zabraknąć w słowniku pracodawcy, zwłaszcza w trudniejszych czasach.

Więcej o aktualnych potrzebach pracowników w raporcie Sodexo, pod tym linkiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane