Czytasz dzięki

Skuteczna odprawa celna decyduje o sukcesie na ciągle zmieniającym się rynku

Iwona Maria Łagowska, head of customer solutions, Porath Customs Agents
opublikowano: 23-09-2020, 22:00

Dzisiejsza rzeczywistość wymaga ciągłej elastyczności i nieustannego dostosowania do panujących warunków rynkowych.

Większość wypracowanych przez lata schematów uległa transformacji z przyczyn zewnętrznych, których nikt nie był w stanie przewidzieć z odpowiednim wyprzedzeniem. Funkcjonujące dotychczas łańcuchy dostaw okazały się na tyle mocne, na ile mocne było ich najsłabsze ogniwo. Zmiany geopolityczne, krótki czas realizacji dostaw, nowe szlaki handlowe, szeroki asortyment, wymagają akomodacji w zakresie realizacji odpraw celnych dla towarów pochodzących spoza granic UE.

W praktyce oznacza to, że nawet najlepiej zaplanowany i rozwinięty łańcuch dostaw może zostać zerwany poprzez brakujące dokumenty, niedostarczone na czas. Coraz częściej wykorzystywana technologia blockchain pozwala na śledzenie statusu odprawy celnej oraz ułatwia lokalizację przesyłki. Coraz więcej firm zajmujących się obrotem towarowym docenia rolę skutecznej odprawy celnej. Skutecznej, czyli takiej, która pozbawiona jest wad i błędów wymagających długotrwałych korekt i poprawek. Zapobieganie niezgodnościom jest zawsze bardziej skuteczne i mniej kosztowne niż ich wykrywanie, analiza i korekta.

Współczesna ekonomia wymusza na nas planowanie krótkookresowe, a co za tym idzie — elastyczność w działaniu opartą na modelu wynajmu, nie zakupu. W przypadku realizacji usług odprawy celnej możemy tu mówić o outsourcingu usług w miejsce kosztownego utrzymania agentów celnych we własnych strukturach. Taka forma realizacji odpraw daje możliwość wyboru spośród różnych opcji dostępnych na rynku i umożliwia decyzję o podjęciu współpracy na najbardziej korzystnych warunkach.

W naszej firmie działamy zgodnie z najnowszymi procesami, opartymi na wieloletnim doświadczeniu międzynarodowym. Pełniąc funkcję niejako adwokata, działamy zawsze w imieniu i na rzecz klientów, którzy powierzają nam odprawy celne czy dopuszczenie towaru do obrotu na rynku lokalnym.

Wprowadzenie brexitu oznacza zakończenie unii celnej z Wielką Brytanią, a co za tym idzie — konieczność wznowienia procedur celnych w obrocie towarowym, w tym potrzebę odprawy celnej. Dlatego również tak ważna jest współpraca z wiarygodnym i sprawdzonym partnerem w kwestii cła i ciągle zmieniającego się Unijnego Kodeksu Celnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Maria Łagowska, head of customer solutions, Porath Customs Agents

Polecane