Skuteczność rosyjskiej szczepionki Sputnik V sięga 92 proc.

ARŻ, Reuters
opublikowano: 02-02-2021, 17:44

We wtorek naukowcy dali zielone światło rosyjskiej szczepionce Sputnik V informując, że jest ona skuteczna w prawie 92 proc. przypadków na podstawie recenzowanych wyników badań z późnego etapu opublikowanych w międzynarodowym czasopiśmie medycznym “The Lancet“, pisze Reuters.

Według ekspertów, wyniki trzeciej badań fazy oznaczają, że świat ma kolejną skuteczną broń do walki z pandemią i uzasadniają w pewnym stopniu decyzję Moskwy o wprowadzeniu szczepionki przed ujawnieniem ostatecznych danych.

Wyniki zebrane przez Instytut Gamaleya w Moskwie, który opracował i przetestował szczepionkę, były zgodne z danymi dotyczącymi skuteczności opisywanymi na wcześniejszych etapach badań, które trwają w Moskwie od września 2020 roku.

“Wskaźnik skuteczności oparto na danych pochodzących od 19 866 ochotników, z których jedna czwarta otrzymała placebo” - poinformowali w “The Lancet” naukowcy pod kierownictwem Denisa Logunova z Instytutu Gamaleya.

Od czasu rozpoczęcia badań odnotowano 16 przypadków objawowego COVID-19 wśród osób, które otrzymały szczepionkę i 62 w grupie placebo.To wykazało, że dwa zastrzyki podane w odstępie 21 dni - były w 91,6 proc. skuteczne w zapobieganiu objawowemu przebiegowi choroby.

Szczepionka Sputnik V jest czwartą na świecie, której wyniki zostały opublikowane w wiodących czasopismach medycznych po zastrzykach opracowanych przez firmy Pfizer i BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Skuteczność konkurencyjnych medykamentów to odpowiednio 95, 94 i 70 proc.

Sputnik V został również zatwierdzony do przechowywania w zwykłych lodówkach, co ułatwia transport i magazynowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane