„Skutki” omikronu znów straszą Wall Street

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 20-12-2021, 13:52

Ponownie do głosu doszły obawy związane z negatywnym wpływem nowego wariantu koronawirusa na gospodarkę, co skutkuje znacznym pogorszeniem nastrojów inwestorów i spadkami na giełdach. Nie inaczej jest w przypadku kontraktów terminowych na wskaźniki amerykańskich giełd co sugeruje, że pierwsza sesja przedświątecznego tygodnia sesja za Atlantykiem przebiegać będzie pod dyktando strony podażowej.

fot. Michael Nagle/Bloomberg

Około godziny 13.30 futures na indeks DJ IA spadały o 1,07 proc. Kontrakty na S&P500 zniżkowały o 1,04 proc. zaś na technologiczny Nasdaq o 1,27 proc.

Handlujący akcjami znów nerwowo zaczęli nerwowo reagować na wszelkie doniesienia i spekulacje związane z Omikronem. Mocno i szybko rozprzestrzeniające się infekcje tym szczepem grożą koniecznością wprowadzenia jeśli nie na pełną skalę to w ograniczonym stopniu lockdownów, co może dusić i tak już wrażliwe ożywienie gospodarcze. Biorąc pod uwagę bardzo wysoką inflację mamy do czynienia z prawdziwie wybuchową mieszankę.

Oprócz akcji silnie w poniedziałek przeceniana jest ropa, na wartości traci też miedź. I znów to wina obaw związanych z przyszłym popytem na te surowce. W rezultacie w przedsesyjnym handlu na wartości tracą udziały czołowych koncernów paliwowo-energetycznych w tym Exxon i Chevron.

Zniżkują kursy akcji spółek, które w dużej mierze uzależnione są od otwarcia gospodarek, jak w przypadku linii lotniczych czy operatorów turystycznych. Ale w niełasce handlujących znalazły się również papiery największych koncernów technologicznych z Apple, Teslą czy Meta Platforms na czele.

W poniedziałkowym kalendarium nie przewidziano żadnych istotnych danych z amerykańskiej gospodarki oprócz indeksu wskaźników wyprzedzających, który obrazuje oczekiwania związane z przyszłą koniunkturą, opracowywany przez Conference Board.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane