Skutki wyższych stóp procentowych w Chinach

Tomasz Regulski
opublikowano: 17-11-2010, 00:00

Po tym, jak w minionym tygodniu na rynek napłynęły dane świadczące o wzroście inflacji konsumentów (CPI) w Chinach, pojawiły się obawy, że wkrótce kraj ten zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Niepokój powoduje spadki chińskich indeksów, hamuje zwyżkę na parkietach w innych krajach i tworzy presję spadkową na surowcach. Chiny to druga pod względem wielkości gospodarka świata. Jest największym konsumentem energii na świecie i jednym z głównych rynków zbytu dla surowców.

Chiny już wcześniej rozpoczęły fazę zacieśniania polityki pieniężnej. Najpierw czyniły to, podnosząc stopę rezerw obowiązkowych dla banków. Po raz pierwszy podniesiono je na początku roku. Następnie 19 paździer-nika chiński bank centralny (PBOC) niespodziewanie zdecydował się na podwyżkę o 25 pkt baz. głównych stóp procentowych — depozytowej i pożyczko-wej. Był to pierwszy tego typu krok od kryzysu. Mimo że decyzja ta była dużym zaskoczeniem, jedynie chwilowo zdołała powstrzymać wzrosty na giełdach. Obecnie kolejna podwyżka stóp w Chinach jest o wiele bardziej oczekiwana, dlatego też sam fakt jej dokonania nie powinien trwale wpłynąć na rynki.

Jeżeli chodzi o wpływ dłuższego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w tym kraju na notowania aktywów, to właściwą ocenę doświadczeń z przeszłości zaburza ostatni kryzys finansowy. Koniec tego cyklu zbiegł się bowiem z rozpoczęciem się kryzysu w USA i początkiem fazy spadkowej na światowych giełdach. Warto jednak zauważyć, że w momencie najbardziej zdecydowanych podwyżek stóp w Chinach wzrosty na giełdach były kontynuowane, a zwyżki na surowcach obserwowaliśmy jeszcze po ich zakończeniu. Chińska gospodarka jednak spowolniła wcześniej, osiągając szczyt swojego tempa wzrostu w pierwszej połowie 2007 r. Bazując na wskazanych doświadczeniach, na razie nie należy obawiać się trwalszej wyprzedaży na giełdach, czy też w notowaniach surowców. Obecne pogorszenie sytuacji należy raczej traktować jako korektę ostatnich wzrostów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Regulski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu