SkyEurope ma wsparcie

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 30-08-2006, 00:00

Akcje jedynej linii lotniczej na warszawskiej giełdzie bardzo długo pozostawały w niełasce inwestorów. Cisza informacyjna i niska płynność walorów SkyEurope nie zachęcały do kupna. Dopiero przedwczorajsza informacja o planach wejścia do spółki nowego inwestora — funduszu York Capital Management — przypomniała graczom, że na GPW można handlować akcjami niskokosztowego operatora lotniczego. Kurs wzrósł w trakcie ostatnich sesji niemal o 39 proc. To najlepszy okres słowackiej linii od początku giełdowej kariery. Czy to narodziny trendu wzrostowego, czy jedynie odreagowanie długotrwałej przeceny? Raczej to drugie, przynajmniej do czasu zdecydowanej poprawy wyników przewoźnika.

Akcjonariusze przegłosowali nową emisję akcji już w czerwcu. Jednak od tej pory tani przewoźnik nie podawał informacji o terminie przeprowadzenia oferty. Wydaje się, że w obliczu niekorzystnych tendencji jej powodzenie wisiałoby na włosku. Teraz kiedy inwestor finansowy zwiększa wiarygodność firmy, SkyEurope szykuje się do emisji w drugiej połowie września. Szanse jej uplasowania są znacznie większe, tym bardziej że inwestor obejmie akcje bez preferencji, czyli po tej samej cenie, co pozostali udziałowcy.

Inwestor finansowy, który globalnie zarządza funduszami o wartości 6 mld EUR, obejmie nowe walory SkyEurope i papiery zamienne na akcje o łącznej wartości 39 mln EUR. WZA w tej sprawie odbędzie się 20 września. Dodatkowo spółka chce wyemitować nowe walory o łącznej wartości 17 mln EUR w ramach emisji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Nowi i dotychczasowi akcjonariusze mają obejmować akcje po 1,75 EUR za sztukę (około 6,9 zł), czyli o 23 proc. taniej od obecnego kursu. Wydaje się, że celem emisji będą dalsze inwestycje, czyli przede wszystkim zwiększenie floty. Obecnie liczy ona 17 samolotów.

Zasilenie kapitałowe przez fundusz to informacja, której SkyEurope pilnie potrzebował, zwłaszcza w obliczu planów nowej emisji akcji. Do tej pory spółka nie potrafiła powstrzymać przeceny swoich akcji. Odwrót inwestorów stymulowały takie czynniki, jak zagrożenie terrorystyczne i rosnąca konkurencja innych tanich linii. Firma nie może pochwalić się również wynikami, gdyż przynosi wysokie straty. Raport z pierwszego półrocza roku obrachunkowego 2006 (według standardów SkyEurope trwa od października roku poprzedniego) pokazuje, że przychody wyniosły ponad 55 mln EUR, a strata netto ponad 33,6 mln EUR. Osiągnięcie zyskowności to kluczowy cel dla SkyEurope.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu