SkyEurope zadebiutował na warszawskiej giełdzie

Polska Agencja Prasowa SA
27-09-2005, 16:56

Na warszawskiej giełdzie zadebiutowały akcje SkyEurope Holding AG, właściciela tanich linii lotniczych SkyEurope Airlines. To siódma zagraniczna spółka notowana na warszawskim parkiecie.

Na warszawskiej giełdzie zadebiutowały akcje SkyEurope Holding AG, właściciela tanich linii lotniczych SkyEurope Airlines. To siódma zagraniczna spółka notowana na warszawskim parkiecie.

    Na otwarciu sesji kurs akcji SkyEurope Holding wyniósł 25,50 zł. Akcje zakończyły notowania na poziomie 24 zł, czyli o 2,13 proc. więcej niż kurs odniesienia wynoszący 23,50 zł.

    Wolumen obrotu akcjami SkyEurope Holding AG w pierwszym dniu notowań w Warszawie wyniósł ponad 2,2 mln sztuk.

    SkyEurope Holding AG debiutuje jednocześnie na giełdach w Warszawie i Wiedniu. Jest to pierwsza słowacka spółka notowana na tych dwóch giełdach. W Austrii inwestorzy płacili za akcję SkyEurope po 6 euro. Wartość nominalna jednej akcji spółki to 1 euro.

    Prezes SkyEurope Airlines Christian Mandl powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej, że spółka zamierza przeznaczyć  środki pozyskane z nowej emisji na umocnienie istniejącej bazy m.in. w Krakowie i Warszawie oraz na rozwój nowych rynków w Europie środkowo-wschodniej - Rumunii i Bułgarii.

    Akcje SkyEurope Holding AG zostały dopuszczone do giełdowego obrotu w Warszawie 23 września. Zarząd Giełdy dopuścił do obrotu na rynku podstawowym do 20 mln akcji spółki.

    W czwartek, 22 września, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) poinformowała, że do urzędu KPWiG wpłynęło zawiadomienie o wprowadzeniu do publicznego obrotu 10 mln istniejących akcji na okaziciela oraz do 10 mln akcji na okaziciela nowej emisji, emitowanych przez SkyEurope Holding AG z siedzibą w Wiedniu.

    SkyEurope skorzystał z tzw. "jednolitego paszportu europejskiego". Oznacza to, że papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu w państwie członkowskim Unii Europejskiej są dopuszczane do obrotu publicznego w Polsce na podstawie zawiadomienia skierowanego do KPWiG.

    SkyEurope Airlines powstał we wrześniu 2001 r., był to pierwszy tani przewoźnik w środkowo-wschodniej Europie. Struktura akcjonariatu przed publiczną ofertą przedstawiała się następująco: 43 proc. akcji należało do SkyEurope Holding (będącego własnością EBOR i ABN Amro), 40 proc. akcji należy do inwestorów instytucjonalnych, a 17 proc. mają założyciele linii - Alain Skowronek i Christian Mandl.

    W lecie 2005 SkyEurope dysponowało flotą 15 samolotów (11 samolotami typu Boeing 737-700 i 4 typu Embraer 120).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / SkyEurope zadebiutował na warszawskiej giełdzie