SkyEurope zamówił 32 nowe boeingi 737-700

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-05-2005, 18:39

Środkowoeuropejski tani przewoźnik lotniczy SkyEurope złożył zamówienie na 32 samoloty nowej generacji - boeing serii 737-700. Wartość zamówienia wynosi co najmniej 880 mln dolarów - poinformował w środę w Krakowie dyrektor generalny SkyEurope, Christian Mandl.

Środkowoeuropejski tani przewoźnik lotniczy SkyEurope złożył zamówienie na 32 samoloty nowej generacji - boeing serii 737-700. Wartość zamówienia wynosi co najmniej 880 mln dolarów - poinformował w środę w Krakowie dyrektor generalny SkyEurope, Christian Mandl.

"Potrzebujemy nowych samolotów, aby sprostać tempu rozwoju firmy i zapełnić miejsce po starszych maszynach. Stąd po roku negocjacji, zarówno z Boeingiem jak i Airbusem, wybraliśmy tą pierwszą firmę jako dostawcę nowych maszyn" - powiedział Mandl podczas konferencji prasowej.

Jak zaznaczył, jest to największe zamówienie na nowe samoloty w regionie Europy Środkowej. Zgodnie z nim, w latach 2006-2007 amerykański producent dostarczy przewoźnikowi 16 maszyn. Ponadto w ramach opcji zamówiono kolejne 16 samolotów, które mają zostać przekazane w latach 2008-2009.

Całkowite zamówienie wycenione jest na 880 mln dolarów według cennika, oraz na 1,76 mld dolarów w przypadku wykorzystania opcji na zakup. Dwanaście zamówionych maszyn SkyEurope weźmie w leasing od irlandzkiej firmy GECAS.

"Dzięki tym zakupom uprościmy naszą działalność, ponieważ będziemy dysponować jednym typem samolotów. Zmniejszą się też koszty operacyjne, bo nowe maszyny są ekonomiczniejsze" - ocenił dyrektor SkyEurope.

Według niego Kraków jest najszybciej rozwijającą się europejską bazą tego przewoźnika. Dlatego zapadła decyzja o podwojeniu w sezonie letnim liczby lotów z Krakowa na dotychczasowych połączeniach. Postanowiono też otworzyć dwie nowe trasy - do Barcelony i Manchesteru.

W sezonie letnim SkyEurope będzie obsługiwał połączenia z Krakowa do: Amsterdamu, Barcelony,  Londynu, Manchesteru, Mediolanu, Paryża oraz Rzymu. "Oczywiście chcemy też uruchamiać nowe połączenia, ale najpierw zwiększymy częstotliwość lotów na istniejących liniach" - powiedział Mandl. Według niego nowe połączenia z Krakowa pojawią się w tegorocznym rozkładzie jesienno-zimowym.

Firma poinformowała, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy przetransportowała 1,2 mln pasażerów, z czego 302 tys. z i do Polski, osiągając średnie obłożenie lotów na poziomie 73 proc. W tegorocznym sezonie letnim operować będzie na 41 rozkładowych trasach, do 22 miejsc w 13 krajach.

SkyEurope ma obecnie 15 samolotów. Głównym udziałowcem firmy (72 proc. udziałów) jest konsorcjum inwestorów finansowych, w skład którego wchodzą między innymi EBOR i ABN-Amro. Z kolei 17 proc. mają założyciele linii Alain Skowronek i Christian Mandl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane