Skyline Investment obiecuje iwestorom pokaźne zyski

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 26-02-2008, 00:00

Firma doradczo-inwestycyjna zmierza na parkiet po 30 mln zł. Chce w tym roku powiększyć portfel o minimum sześć spółek.

Do debiutu dojdzie jeszcze przed Wielkanocą

Firma doradczo-inwestycyjna zmierza na parkiet po 30 mln zł. Chce w tym roku powiększyć portfel o minimum sześć spółek.

Zapisy na akcje Skyline Invest- ment rozpoczną się już w najbliższy wtorek. Dzień wcześniej poznamy ostateczną cenę emisyjną 2 mln akcji serii F — maksymalna to 16 zł.

— Sądzimy, że do debiutu giełdowego dojdzie jeszcze przed świętami Wielkiej Nocy — mówi Mirosław Tkaczuk, dyrektor departamentu transakcji rynku kapitałowego Millennium DM, który jest oferującym akcje Skyline Investment.

Sześciu do portfela

Warszawska spółka działa w dwóch obszarach: doradza firmom w procesie uzyskiwania finansowania i inwestuje — fundusz typu venture capital/private equity.

— Szukamy inwestycji, które mogą dać nam ponadprzeciętną stopę zwrotu. Często zdarza się, że angażujemy się kapitałowo w spółki, którym doradzamy — mówi Jerzy Rey, prezes i jeden z głównych akcjonariuszy Skyline Investment.

Teraz w portfelu Skyline Investment jest 12 firm, w tym cztery notowane na GPW: Orzeł Biały, NTT System, Konsorcjum Stali i DM IDMSA. Firma lokuje kapitał na 3-5 lat.

— Chcielibyśmy w tym roku powiększyć grupę kapitałową przynajmniej o sześć nowych podmiotów — zapowiada Paweł Maj, dyrektor inwestycyjny Skyline Investment.

Obecnie spółka prowadzi zaawansowane negocjacje właśnie z sześcioma firmami. Chciałaby zainwestować w nie w sumie 27,4 mln zł z oferty publicznej. Pozostałe pieniądze wyda na 10 proc. akcji firmy Koncept-L (1,5 mln zł) oraz na pożyczkę dla spółki Selbud-Inwestycje (1,8 mln zł).

Skyline Investment kusi inwestorów giełdowych dynamicznie rosnącymi wynikami. W 2006 r. miał 5,89 mln zł jednostkowych przychodów i 8,41 mln zł zysku netto. Według wstępnych, już skonsolidowanych danych z 2007 r., spółka wypracowała 9,03 mln zł przychodów i 33,42 mln zł czystego zarobku. Ze względu na charakter biznesu — dużą zależność wyników finansowych od wyceny giełdowej spółek z portfela — Skyline Investment nie publikuje prognoz na 2008 r.

— Jestem przekonany, że nie tylko powtórzymy, ale przekroczymy ubiegłoroczny wynik — zapowiada Jerzy Rey.

Bez zabezpieczeń

Po ofercie — jeśli sprzedadzą się wszystkie papiery — nowi akcjonariusze kontrolować będą 20 proc. w podwyższonym kapitale spółki. Pozostałe walory nie są objęte lock-upem, ale Jerzy Rey zapewnia, że nie „zasypią” rynku.

— Jeśli jednak któryś z pracowników zdecyduje się na sprzedaż, na pewno zorganizujemy to w ten sposób, żeby transakcja nie wpłynęła negatywnie na notowania spółki — mówi prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane