Słaba sprzedaż detaliczna przesądziła o spadkach na Wall Street

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 14-05-2003, 22:04

Korekta w USA przedłużyła się o jedną sesję, ale rynki ciągle wydają się silne. Środowe spadki wywołał nieoczekiwany spadek sprzedaży detalicznej w kwietniu (-0,1 proc. zamiast prognozowanych +0,4 proc.). Branża półprzewodników ucierpiała po słabych wynikach kwartalnych Applied Materials.

Dane makro przeceniły detalistów, dla których był to kolejny cios po wtorkowym ostrzeżeniu sieci Wal-Mart. Najmocniej potaniał JC Penney, który dzień wcześniej – dzięki znakomitym wynikom – przewodził wzrostom. Mimo dobrych wyników, rekomendację dla sieci obniżyli analitycy z Goldman Sachs.

Nastroje w sektorze high-tech pogorszył Applied Materials, największy na świecie producent urządzeń do tworzenia chipów. Spółka zanotowała stratę netto i spadek sprzedaży w I kwartale.

Rosły kursy spółek produkujących sprzęt telekomunikacyjny: Avaya, Foundry Networks, Juniper Networks. Stało się tak dzięki podwyższeniu rekomendacji dla sektora przez analityków Smith Barney. Rekomendacja nie pomogła Cisco Systems, który zmienia dyrektora finansowego.

Przecena dosięgła największe spółki miedziowe. Freeport-McMoRan Copper & Gold otrzymał pozew ze strony regulatorów rynku amerykańskiego, kanadyjskiego i unijnego w związku ze śledztwem w sprawie „ustawiania” cen miedzi przez największe kopalnie metalu. Inspektorzy odwiedzili też biura BHP Billiton i londyńskiego Rio Tinto. Kopalnie zapowiedziały współpracę przy śledztwie.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Słaba sprzedaż detaliczna przesądziła o spadkach na Wall Street