Słabe euro poprawiło notowania eksporterów w Europie

Marek Druś
31-05-2001, 13:23

Na giełdach w Europie lekką poprawę nastrojów spowodowała zwyżka kursów udziałów eksporterów, co ma związek z największym od pół roku spadkiem wartości euro wobec dolara.

Pogorszenie notowań europejskiej waluty nastąpiło po wypowiedzi prezesa Europejskiego Banku Centralnego, który zaprzeczył możliwości interwencji na rynku walutowym w obronie euro.

W górę poszła cena udziałów koncernów Royal Philips Electronics i L’Oreal. Zdrożały papiery BOC, drugiego na Starym Kontynencie producenta gazów przemysłowych. Jak wynika z ostatnich danych, blisko 30 proc. sprzedaży spółka realizuje na amerykańskim rynku.

Od rozpoczęcia notowań zwyżkują papiery towarzystwa ubezpieczeniowego Allianz. Spółka poinformowała o osiągnięciu 705 mln EUR zysku w pierwszym kwartale. Według władz Allianz, prognoza tegorocznego zysku, która przewiduje 13 proc. jego wzrost, zostanie zrealizowana. Ponadto, oczekuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat firma zarobi ponad 800 mln EUR dzięki fuzji z Dresdner Bankiem.

Spadła cena udziałów Fiata. Spółka podała, że musi wycofać 70 tys. samochodów Punto, w których wykryto usterkę układu kierowniczego.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Słabe euro poprawiło notowania eksporterów w Europie