Słabe nastroje nie szkodzą Wall Street

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 31-08-2021, 17:53

Z jednej strony obserwowaliśmy dzisiaj cofnięcie na większości indeksów na świecie. Trudno było doszukać się powodów tych ruchów oprócz stwierdzenia, że doszło do realizacji zysków po świetnych sesjach w piątek oraz poniedziałek. Z drugiej strony doświadczyliśmy publikacji słabych danych dotyczących nastrojów w Stanach Zjednoczonych, które doprowadziły jednak do pierwszego znaczącego odbicia na indeksach w ostatnich godzinach. Dlaczego tak się dzieje?

Dzisiejsza sesja nie należała do najlepszych, choć początkowo było naprawdę całkiem nieźle. Kontrakty na Wall Street osiągnęły nowe historyczne szczyty, natomiast niemiecki DAX sięgnął dzisiaj poziomu 16 tysięcy punktów, który znajduje się bardzo blisko rekordowych poziomów. W przypadku rynku europejskiego można powiedzieć, że niektóre ostatnie wypowiedzi bankierów EBC dotyczące możliwości ograniczenia pandemicznego programu skupu aktywów nieco wcześniej, faktycznie wpłynęły na wyprzedaż. DAX wymazał wszelkie wzrosty i z perspektywy całej sesji traci niewiele, gdyż ok. 0,7 tuż przed końcem sesji. Z drugiej strony biorąc cały ruch od dzisiejszych szczytów, jest to ponad 1% spadek. Nieco bardziej jastrzębie komentarze dotyczące polityki monetarnej w strefie euro wzięły się z tego, że inflacja w całej unii monetarnej za sierpień wyniosła 3,0%! Oczywiście zdecydowana część bankierów uważa, że jest to inflacja przejściowa i wciąż w prognozach EBC nie widzi szans na zmianę perspektyw monetarnych w najbliższych latach (choć jednocześnie nowe prognozy mogą to zmienić).

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W przypadku USA sytuacja jest jeszcze ciekawa. Z jednej strony kolejne dane dotyczące wzrostu cen nieruchomości rozbudzają obawy o rychłą potrzebę taperingu programu QE w takim celu, aby nie doprowadzić do rozgrzania gospodarki. Z drugiej strony pojawiają się dane dotyczące nastrojów konsumentów wg Conference Board. Bardzo słaby odczyt znacząco poniżej oczekiwań, choć najniższy od marca tego roku. W przypadku indeksu z Uniwersytetu z Michigan, był on najniższy od 2011 roku! Dane te jednak pokazują, że skoro konsumenci są bardzo niepewni, Fed nie będzie prawdopodobnie chciał jeszcze bardziej podburzać tej niepewności. Cały czas jednak kluczowym czynnikiem dla Fed jest rynek pracy. Jeśli dane z rynku pracy w najbliższy piątek wypadną dobrze, Fed może zakomunikować, że tapering programu QE rozpocznie się jeszcze w tym roku. Może się tak stać nawet pomimo tego, że Powell w trakcie ostatniego wystąpienia był raczej gołębi.

Na chwilę przed europejskim zamknięciem S&P 500 tracił zaledwie 0,07%, a Dow Jones wyszedł na zero. DAX traci prawie 0,7%. WIG20 podobnie jak w przypadku Portugalii zaskakuje pozytywnie i zamyka się wzrostem na poziomie 0,76%. To kolejna bardzo dobra sesja z rzędu, która doprowadziła nam do wybicia się z konsolidacji.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane