Słabe rozpoczęcie ostatniego kwartału

Marek Druś
opublikowano: 02-10-2009, 00:00

Podaż dominowała od początku sesji. Nastroje popsuły dane makro. Bezrobocie w Eurolandzie wzrosło w sierpniu do najwyższego poziomu od 10 lat, co wywołało obawy wydłużenia okresu wychodzenia gospodarek strefy euro z kryzysu. Rozczarował też spadek sierpniowej sprzedaży detalicznej w Niemczech. Przecenę pogłębiła wiadomość o nieoczekiwanym spadku wskaźnika ISM przemysłu przetwórczego w USA. We Frankfurcie taniały m.in. BASF, Metro i ThyssenKrupp, a w Paryżu — France Telecom, którego rekomendację do "sprzedaj" obniżył Citigroup. W dół szedł także kurs Michelin Cie. Dyrektor finansowy koncernu powiedział, że poprawa koniunktury może okazać się krótkotrwała. W Londynie mocno spadły notowania Antofagasty, co wiązało się ze spadkiem cen miedzi, niklu i ołowiu na światowych rynkach.

Rozczarowanie na Wall Street wywołał nie tylko niższy od oczekiwań wskaźnik ISM, ale także wiadomość o wzroście liczby tzw. nowych bezrobotnych. Taniały akcje Microsoftu, którego Goldman Sachs wycofał z listy spółek rekomendowanych do kupna. Taniał także Comcast. Pojawiły się pogłoski, że największy w USA operator kablowy rozmawia z General Electric o odkupieniu pakietu udziałów w NBC Universal.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu