Słabe wyniki Wal-Mart, koszty energii i inflacja wymusiły spadki w USA

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 30-05-2006, 22:09

Wtorkowa sesja, pierwsza w tym tygodniu na amerykańskich giełdach stała pod znakiem ogromnej przewagi strony podażowej. Inwestorzy realizowali zyski i zamykali motywowani rosnącymi obawami o wzrost inflacji i idącym za tym dalszym zacieśnianiem polityki monetarnej. W rezultacie, główne indeksy bardzo mocno potraciły. Wskaźnik Dow Jones IA opadł aż o 1,63 proc.

Wtorkowa sesja, pierwsza w tym tygodniu na amerykańskich giełdach stała pod znakiem ogromnej przewagi strony podażowej. Inwestorzy realizowali zyski i zamykali motywowani rosnącymi obawami o wzrost inflacji i idącym za tym dalszym zacieśnianiem polityki monetarnej. W rezultacie, główne indeksy bardzo mocno potraciły. Wskaźnik Dow Jones IA opadł aż o 1,63 proc., zaś Nasdaq Composite o 2,06 proc.

Niepokój graczy to następstwo ponownego wzrostu cen ropy, które znacząco przekroczyły poziom 72 USD za baryłkę. Co to oznacza w przededniu sezonu urlopowego, kiedy to tradycyjnie notuje się duży popyt na benzyny nie trzeba tłumaczyć. A w tle czai się inflacja napędzana rosnącymi kosztami energii. Rekcja amerykańskich władz monetarnych może być więc radykalna. Rozczarował najnowszy odczyt majowego wskaźnika nastrojów konsumenckich. Spadł on do 103,2 pkt.

Zamieszanie wywołała informacja o zmianie na stanowisku ministra skarbu. Nowym szefem resortu został Henry Paulson, dotychczasowy prezes banku Goldman Sachs. W odpowiedzi taniały papiery GS.

W średniej Dow Jones słaby dzień odnotowały papiery Wal-Mart Stores. Największy na świecie detalista rozczarował zaledwie 2,3-proc. wzrostem sprzedaży w maju. Wcześniej prognozował jej zakres na 2-4 proc.

Najsilniej taniejącym blue chipem był General Motors. To efekt obniżenia do „sprzedaj” rekomendacji przez analityków Deutsche Banku. Zredukowali oni również cenę docelową do 24 USD.

Z kolei podniesienie oceny inwestycyjnej do poziomu „kupuj” przez specjalistów z USB pomogło we wzroście notowań Sun Microsystems. Rekomendujący spekulują, że spółka przeprowadzi program restrukturyzacji zatrudnienia.

Rosłą wycena papierów koncernu chemicznego Engelhard. Władze firmy opowiedziały się za zaakceptowaniem oferty przejęcia przez niemiecki BASF.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane