Słabną perspektywy euro i złotego

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 22-10-2012, 00:00

Pod koniec zeszłego tygodnia euro znów straciło na wartości, ponieważ odbywający się w czwartek i piątek szczyt przywódców Unii Europejskiej nie przyniósł postępu w kwestii pomocy dla Grecji i Hiszpanii.

W najbliższych dniach europejska waluta prawdopodobnie pozostanie nadal pod presją sprzedających. Będzie tak, dopóki Hiszpania nie wystąpi oficjalnie o pomoc. Biorąc pod uwagę fakt, że pod koniec października zapadają hiszpańskie obligacje skarbowe o wartości 20 mld EUR, rozstrzygnięcie kwestii pomocy powinno nastąpić przed końcem miesiąca. Do tego momentu raczej trudno o pozytywne perspektywy dla euro, na czym oczywiście będzie korzystać amerykańska waluta.

Na krajowym rynku walutowym za nami tydzień pełen publikacji istotnych danych makro.Słabsze odczyty wskazujące na coraz większe spowolnienie aktywności gospodarczej nie przełożyły się jednak w sposób znaczący na deprecjację złotego. Stało się tak być może ze względu na silnie dyskontowane już wcześniej przez rynki obniżki stóp procentowych. Słabsze dane nie stanowiły więc zaskoczenia i nie zmieniły tego, jakiej polityki pieniężnej inwestorzy oczekują w najbliższych miesiącach. Pod koniec tygodnia kurs EUR/PLN znalazł się powyżej poziomu 4,10 zł. Najbliższe dni upłyną w oczekiwaniu na ostatnie już publikacje makroekonomiczne w tym miesiącu i zbliżające się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Naszym zdaniem, powinny one przełożyć się na osłabienie złotego, zarówno ze względu na czynniki zewnętrzne, jak i krajowe.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu