Słabnący złoty nie pozwoli rosnąć indeksom GPW

Jakub Sierka
25-04-2005, 00:00

Miniony tydzień na GPW należał do niedźwiedzi. Popyt uchroniła linia długoterminowego trendu wzrostowego na WIG20 przy 1900 pkt, która mimo środowego naruszenia zdołała powstrzymać podaż. Poziom ten jest w tej chwili kluczowy, gdyż wyznacza trend wzrostowy od listopada 2003 r.

Systematycznie słabnie złoty i coraz więcej wskazuje na trwalszą zmianę trendu na rynku walutowym. Konsekwentne wycofywanie się inwestorów z Polski to efekt obaw o możliwość nasilenia się zawirowań politycznych wokół terminu wyborów oraz oczekiwań obniżki stóp procentowych. Trend spadkowy utrzymuje się również w Budapeszcie, choć rynek węgierski jest silniejszy od naszego. Sygnał z tego rynku może jednak wyznaczyć początek kolejnej fali spadkowej na GPW.

Ten tydzień to ciąg dalszy publikacji wyników spółek w USA, a przede wszystkim decyzja RPP o stopach procentowych. O ile nasz rynek będzie już czekał raczej na polskie raporty, o tyle reakcja rynku walutowego na decyzję RPP może być dla GPW ważna. Mogą się pojawić również pierwsze obawy o wyniki finansowe spółek za pierwszy kwartał, szczególnie że baza z zeszłego roku jest bardzo wysoka.

Wśród spółek, które mogą znaleźć się w centrum zainteresowania, wymieniłbym eksporterów. Trend deprecjacji złotego jest coraz wyraźniejszy, a środowa decyzja RPP może go pogłębić. Do uzyskania rentowności notowanych kilkanaście miesięcy temu przez eksporterów jest co prawda daleko, ale giełda powinna niedługo zacząć dyskontować zmianę trendu na rynku walutowym w tym aspekcie. Unikałbym akcji TP, które po ukształtowaniu formacji głowy i ramion mają szerokie pole do spadku. W przypadku przełamania wspomnianej linii trendu wzrostowego przez WIG20, ze względu na płynność i brak sentymentu w ostatnim czasie, akcje TP mogą być liderem spadków. Trendy spadkowe kontynuują również Hygienika i Pekaes, i nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja miała się niedługo odwrócić. Do obserwacji polecam Kopex, który — po ostatnich informacjach o zainteresowaniu inwestorów odkupem akcji spółki należących do KSC — wyraźnie odżył.

Jakub Sierka Beskidzki Dom Maklerski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Sierka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Słabnący złoty nie pozwoli rosnąć indeksom GPW