Słabnie aktywność deweloperów obiektów handlowych

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 17-08-2010, 00:00

Trwa dobry czas dla najemców i właścicieli najlepszych centrów handlowych. Dlaczego? Bo powstaje mało nowych obiektów.

Trwa dobry czas dla najemców i właścicieli najlepszych centrów handlowych. Dlaczego? Bo powstaje mało nowych obiektów.

Słabsza koniunktura zweryfikowała plany inwestorów i najemców, którzy dziś ostrożniej podchodzą do nowych inwestycji. Deweloperzy, minimalizując ryzyko, planują nowe obiekty raczej w dużych miastach.

Rynek najemcy

W ubiegłym roku podaż powierzchni handlowej była wysoka, głównie za sprawą oddania do użytku wielu obiektów rozpoczętych jeszcze w czasach dobrej koniunktury. W 2009 r. deweloperzy ukończyli budowę ponad 650 tys. mkw. powierzchni handlowej. Oddali do użytku m.in. Bonarkę w Krakowie, Maltę w Poznaniu, Renomę we Wrocławiu, Cuprum Arenę w Lubinie. Zakończyli też budowę II fazy galerii handlowej Klif w Gdyni, wybudowali Galerię Jurajską w Częstochowie, II fazę Galerii Sfera w Bielsku-Białej i Wzorcownię we Włocławku.

W tym roku oddadzą kolejne 440 tys. mkw., z czego prawie 170 tys. mkw. jest już gotowe, m. in.: Port Łódź w Łodzi, Galeria Mazovia w Płocku, Zgorzelec Plaza, Suwałki Plaza, Galeria Jastrzębie w Jastrzębiu-Zdroju, Family Point we Wrocławiu i Tesco przy ul. Fieldorfa w Warszawie.

Niedawno w stolicy otwarto również park handlowy Metropol Dom i Wnętrze o powierzchni 13,5 tys. mkw. Do końca roku otworzy się też Galeria Wiatraczna o powierzchni 7 tys. mkw., a poza Warszawą: Gemini Jasna Park w Tarnowie, Galeria Sanowa w Przemyślu, Agora w Bytomiu i Galeria Victoria w Wałbrzychu.

Zdaniem ekspertów z firmy Cushman Wakefield, aktywność deweloperów słabnie, co spowoduje spadek liczby nowych obiektów w najbliższych dwóch latach i ograniczy ekspansję sieci handlowych. Mniejsza podaż wymusza na właścicielach obniżki czynszów, a najemcom daje korzystne warunki w wyborze obiektu.

Ale stwarza również zagrożenia. Według ekspertów z firmy Ober-Haus przedsiębiorcy koncentrują się bardziej na utrzymaniu placówek niż szukaniu nowych. Spadek obrotów zwiększa z kolei ryzyko zalegania z opłatami czynszowymi. I zmusza wynajmujących do renegocjowania stawek.

Poznań, Wrocław i Łódź

Eksperci prognozują jednak, że najbliższe lata będą korzystne zarówno dla najemców, jak i dla właścicieli najlepszych centrów handlowych. Liczba nowych inwestycji będzie nadal malała. W najbliższych latach planuje się otwarcie m.in. Galerii Kaskada w Szczecinie, Bulwarów Poznańskich w Poznaniu, Centrum Słonecznego w Radomiu, Galerii Katowickiej w Katowicach, a także rozbudowę Galerii Echo w Kielcach.

Spodziewane jest też wznowienie budów wstrzymanych z powodu kryzysu, m.in. Felicity w Lublinie i Millenium Hall w Rzeszowie

W okresie koniunktury deweloperzy skupiali swą aktywność na mniejszych aglomeracjach. Teraz zaś minimalizują ryzyko i koncentrują się na większych miastach. Inwestycje planowane są m.in. w Poznaniu, Wrocławiu i w Katowicach. Na przełomie lipca i sierpnia w śląskiej stolicy ruszy przebudowa dworca PKP połączona z budową centrum handlowego przy ulicy Młyńskiej. Obiekt będzie miał ponad 52 tys. mkw. powierzchni handlowej i 24 tys. mkw. biurowej.

Deweloperzy nie rezygnują również z Łodzi. Planowane tam obiekty handlowe to m.in. Selgro przy ul. Pabianickiej i Plaza Center. Powstaje też Galeria Widzewska i Decathlon przy ul. Jana Pawła II.

50

mln EUR Za taką kwotę brytyjski fundusz Resolution nabył od firmy Babcock Brown Galerię Pomorską w Bydgoszczy.

To jedyna transakcja w sektorze handlowym w Polsce w II kw. 2010 r.

Na rynku inwestycyjnym większe ożywienie panuje w segmencie biurowym, gdzie transakcji jest więcej. Zdaniem ekspertów CW, Polska nadal jest postrzegana jako rynek obarczony najmniejszym ryzykiem w regionie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy