Słabość złotego została utrzymana

Konrad Białas Alior Bank
opublikowano: 29-01-2013, 00:00

Komentarz walutowy

Tydzień nie rozpoczął się dobrze dla złotego. Po piątkowej stabilizacji notowań wydawało się, że spowolnienie gospodarcze oraz rosnące oczekiwanie na kolejną obniżkę stóp procentowych przez RPP zostały już w pełni zdyskontowane i deprecjacja złotego została zatrzymana. Wczorajszy handel pokazał jednak, że zostało jeszcze kilku sprzedających polską walutę, a impulsów do przeceny nie brakowało.

Słowa członka RPP Jerzego Hausnera, że oczekiwanie dalszych obniżek jest oczywiste, zostały odebrane jako potwierdzenie kolejnego kroku w luzowaniu polityki monetarnej na przyszłotygodniowym posiedzeniu, mimo że sam Hausner nie potwierdził, kiedy taka decyzja zostanie podjęta. Argument monetarny negatywnie oddziaływał także w regionie Europy Środkowo-Wschodniej — oczekiwania na obniżkę stóp procentowych na Węgrzech (decyzja dziś o godz. 14) przełożyły się na przecenę forinta do euro, pośrednio też uderzając w złotego.

We wtorek testem dla polskiej waluty będzie wstępny szacunek dynamiki polskiego PKB za 2012 r. Mediana prognoz zakłada wzrost 2,1 proc., ale wszystko wskazuje na to, że rynek już się pozycjonuje pod gorszy odczyt. To powinno w teorii ograniczyć większą przecenę w przypadku rozczarowującego odczytu, jednak nie można wykluczyć, że eurozłoty przetestuje wrześniowe szczyty na 4,2160.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas Alior Bank

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy