Słabsza prognoza dla szwajcarskiej gospodarki

opublikowano: 16-06-2015, 10:09

Szwajcarska gospodarka będzie rozwijać się w wolniejszym tempie niż wcześniej zakładano po odnotowaniu największego kwartalnego spadku od ostatniego globalnego kryzysu finansowego i dostosowywaniu się do mocnego franka, donosi Bloomberg.

Zgodnie z najnowszą prognozą Krajowego Sekretariatu do Spraw Gospodarczych (SECO), w bieżącym roku rozwój Helvetti osiągnie poziom 0,8 proc. zaś w 2016 r. przyspieszy do 1,6 proc. Tymczasem jeszcze w marcu instytucja z Berna szacowała, że tegoroczny PKB zwiększy się o 0,9 proc. zaś w przyszłym roku o 1,8 proc. W odniesieniu do inflacji aktualna prognoza SECO zakłada spadek cen konsumpcyjnych w tym roku o 1 proc. i ich wzrost w roku 2016 o 0,3 proc. 

Zurich
Bloomberg

Po nieoczekiwanym zniesieniu w styczniu przez bank centralny pułapu dla sztywnego kursu franka względem euro szwajcarska gospodarka stanęła w obliczu pierwszego kryzysu gospodarczego od sześciu lat. Decyzja SNB doprowadziła do 15-proc. wzrostu notowań franka w tym roku co bardzo negatywnie przekłada się na wyniki eksporterów. Należy przy tym pamiętać, że początkowo aprecjacja szwajcarskiej waluty była zdecydowanie wyższa. 

Presja na franka – zdaniem ekspertów – będzie nadal wzrastać, gdyż obawy o rozpad strefy euro w obliczu Grexitu będą zachęcać inwestorów do poszukiwania tzw. bezpiecznych przystani, za jaką m.in. uważany jest frank. 

W pierwszym kwartale bieżącego roku PKB Szwajcarii obniżył się  o 0,2 proc. za czym stał spadek eksportu i najgorsze kwartalne wyniki gospodarcze od 2009 r. W najbliższy czwartek SNB podejmie decyzję odnośnie stóp procentowych, która w przypadku depozytów kształtuje się obecnie na rekordowo niskim poziomie -0,75 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane