Słabszy koniec udanego miesiąca

Łukasz Bugaj, CFA, Analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
opublikowano: 31-08-2017, 17:31
aktualizacja: 31-08-2017, 17:32

Dzisiejsza sesja zamykała miesiąc sierpień, który dla krajowych dużych spółek był bardzo udany.

Niestety ostatnia sesja była lekko rozczarowująca i nieco zmniejszyła pozytywny sierpniowy dorobek. Na tym tle lepiej wypadły mniejsze, a szczególnie średnie spółki, które z kolei w całym miesiącu nie mogły pochwalić się dodatnią stopą zwrotu.
Początek sesji przebiegał pod znakiem dość optymistycznych nastrojów, co było pokłosiem udanej wczorajszej sesji na Wall Street oraz nieźle odebranych danych z Chin, gdzie bardziej od oczekiwań wzrósł przemysłowy indeks PMI. Szczególnie dobrze zachowywały się rynki Eurolandu, które wspierane były osłabiającym się euro. Krajowy parkiet dość szybko jednak złapał zadyszkę i lekkie wzrosty indeksu WIG20 zamienione zostały na straty. Bez większego echa odbiły się krajowe dane. Z rana poznaliśmy szczegółowe informacje odnośnie wzrostu PKB w II kw., w których potwierdzony został wstępny szacunek zwyżki o 3,9%, ale rozczarowała jego dekompozycja. Okazało się bowiem, że wzrost inwestycji był bardzo niewielki i cały czas najważniejszym i de facto głównym koniem pociągowym rozwoju jest konsumpcja. Na dłuższą metę nie jest to dobra informacja, choć cały czas można mieć nadzieję, że drugie półrocze przyniesie pewną poprawę w tym względzie. Po południu z kolei opublikowano wstępny odczyt inflacji za sierpień, który okazał się w pełni zgodny z prognozami. Inflacja więc lekko wzrosła względem lipca, co było spójne z podobnymi danymi opublikowanymi wcześniej w strefie euro. Wciąż jednak nie osiągnięty został cel banków centralnych: EBC oraz NBP, co oznacza że na jastrzębi ton najbliższych komunikatów nie ma co specjalnie liczyć. Dane z USA na froncie inflacji okazały się najniższe, co z kolei pod koniec sesji zaczęło ciążyć na dolarze. Słabszy dolar powinien poprawić kondycję rynków wschodzących, które dzisiaj, podobnie zresztą jak GPW, świeciły na czerwono. Niestety straty zamiast się zmniejszać, powiększały się. Dopiero samo zamknięcie podreperowało obraz sesji, który zaczynał już być lekko niebezpieczny. Ostatecznie indeks WIG20 stracił skromne 0,3%, a w skali miesiąca zyskał pokaźne 6%. Lepiej poradziły sobie dzisiaj małe, a szczególnie średnie spółki. Te pierwsze zyskały 0,2%, a drugie ponad 1%. W skali całego miesiąca oba segmenty jednak straciły na wartości. Ostatecznie więc „strojenie okien” na koniec miesiąca wypadło zdecydowanie lepiej w tych segmentach rynku, które w całym miesiącu wciąż nie radziły sobie najlepiej.             
   

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA, Analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Polecane