Słabszy kwartał miedziowego giganta

Marta Filipiak
opublikowano: 15-02-2005, 00:00

Zyski w ostatnim kwartale były niższe niż rok wcześniej. Prognozę na 2004 r. jednak udało się wykonać.

Polska Miedź osiągnęła w IV kwartale 2004 r. 172,3 mln jednostkowego zysku netto. To słabszy wynik niż w ubiegłym roku, kiedy spółka wykazała 176,4 mln zł, i o wiele mniej niż oczekiwali analitycy. Spodziewali się oni bowiem, że KGHM zarobi około 196 mln zł.

— Zysk operacyjny wyniósł 214,8 mln zł i zmieścił się w prognozach. Największa różnica jest widoczna na poziomie zysku netto. Wynika to przede wszystkim z rozliczenia transakcji zabezpieczających. To jednak czynnik trudny do przewidzenia — komentuje Sebastian Słomka, szef działu analiz BDM PKO BP.

Sprzedaż KGHM osiągnęła w ostatnich trzech miesiącach 2004 r. 1,57 mld zł i była wyższa od prognozowanej.

— To głównie efekt wysokiego popytu na miedź — ocenia analityk.

Mimo gorszych wyników spółce udało się spełnić założenia co do prognozowanego zysku na 2004 r. Biorąc pod uwagę zysk po trzech kwartałach wysokości 1,225 mld zł, to rzeczywiście na koniec roku KGHM wykaże sporo ponad założone 1,342 mld zł.

Niepokój inwestorów może budzić zbyt wysoka, zdaniem analityków, wycena Telefonii Dialog. W momencie umorzenia jej długów i ich zamiany na kapitał zakładowy wykazana w sprawozdaniach finansowych wartość operatora sięga 1,46 mld zł. Konsekwencje będą widoczne już niedługo.

— W momencie sprzedaży telefonii KGHM odnotuje spore straty i wówczas poważnie odbije się to na notowaniach spółki — przewiduje Sebastian Słomka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy