Słaby finisz zepsuł pozytywny obraz sesji na europejskich giełdach

WST
opublikowano: 18-12-2007, 18:14

Największe parkiety w Europie podjęły we  wtorek próbę odreagowania ostatniej korekty. Na finiszu jednak część z nich (np. Paryż) oddała wcześniejsze zdobycze.

Stronę popytową wspierała informacja o zaangażowaniu się Europejskiego Banku Centralnego w poprawę sytuacji na rynku kredytowym. W rezultacie przewagi zleceń kupna, powodzeniem cieszyły się papiery instytucji finansowych, które zdecydowanie drożały.

Przeprowadzona przez ECB aukcja pożyczkowa, wzięło w niej udział łącznie 390 banków komercyjnych, wpompowała w system finansowy rekordową kwotę ponad 501,5 mld USD. Środki te mają poprawić płynność finansową po załamaniu w segmencie kredytowym.

Silny wzrost kursu stał się udziałem Dexia, największego na świecie pożyczkodawcy dla lokalnych władz. Sięgająca momentami ponad 4 proc. aprecjacja była najwyższa w tym miesiącu. Widoczny wzrost notowań mógł też cieszyć posiadaczy akcji włoskiego UniCredit i niemieckiego Deutsche Bank.

Poprawiały się także wyceny papierów firm działających w segmencie kredytów hipotecznych, jak przykładowo Hypo Real Estate Holding czy kredytodawców specjalizujących się w pożyczkach dla osób nisko uposażonych np. Provident Financial.

W Londynie udany dzień mieli akcjonariusze National Express Group. Brytyjski operator autobusów i pociągów poinformował, że jego całoroczny wynik znajdzie się w górnych granicach widełek prognozowanych przez analityków.

We Frankfurcie wzięciem cieszyły się papiery BMW, lidera sektora luksusowych samochodów. Firma wywiera presję na poddostawców części w kwestii redukcji cen. Koncern chce do 2012 r. zmniejszyć koszty o 6 mld EUR.

Spadały notowania Nestle, czołowego producenta żywności. Analitycy szwajcarskiego banku UBS obniżyli rekomendację dla walorów spółki z "kupuj" do "neutralnie". Z kolei specjaliści z Deutsche Banku zredukowali ocenę z "kupuj" do "trzymaj".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane