Słaby koniec roku w sektorze budowlanym

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 28-12-2010, 07:13

Polski sektor budowlany w 2010 r. odnotuje wzrost na poziomie 0,8 proc. W przyszłym roku ma być lepiej o 3,2 proc.

W badaniu przeprowadzonym przez firmę CEEC Reaserch we współpracy z firmą doradczą KPMG i agencją badawczą Nostat w marcu 2010 r. respondenci przewidywali, że w dobiegającym końca roku sektor budowlany odnotuje 4,7 proc. wzrostu. Prawie trzy czwarte przedsiębiorców budowlanych spodziewało się, że ich dochody będą wyższe niż w roku poprzednim. Niestety, rzeczywistość okazała się brutalna. Sezon letni, mimo że przyniósł ożywienie w porównaniu z wyjątkowo ciężkim początkiem roku, rozczarował wiele firm budowlanych, bo ostateczny wzrost wyniesie zaledwie 0,8 proc.

Na gorsze wyniki branży budowlanej mogła wpłynąć też aura.
Na gorsze wyniki branży budowlanej mogła wpłynąć też aura.
None
None

Noworoczne prognozy

Przewidywania na 2011 r. są mniej optymistyczne.

- Zwiększenia przychodów w przyszłym roku spodziewa się już tylko co druga badana firma. Prawie co piąta przewiduje zaś spadek przekraczający 10 proc. Niemal co szósta spółka w ogóle nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie kształtowała się jej sprzedaż w nadchodzącym roku - mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla sektora budownictwa i nieruchomości KPMG w Polsce.

Trudniej o zamówienia

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w polskich przedsiębiorstwach budowlanych wyniosło we wrześniu 2010 r. 80 proc. W porównaniu z marcowymi wynikami oznaczało to wzrost o 10 proc. Jednak firmom coraz trudniej zdobywać nowe zamówienia. Pod koniec roku 2010 przedsiębiorstwa mają zagwarantowaną umowami pracę średnio na osiem miesięcy naprzód, podczas gdy w marcu 2010 r. było to dziewięć miesięcy. Blisko 37 proc. badanych firm przyznało, że ma mniejszą liczbę podpisanych umów niż rok temu. U 35 proc. przedsiębiorców liczba zawartych kontraktów nie zmieniła się, zaś 28 proc. odnotowało w tym względzie wzrost.

Według respondentów, największą przeszkodą dla rozwoju branży budowlanej w Polsce jest biurokracja. 93 proc. badanych wskazało na poważne bariery wynikające z wysokich kosztów pracy, zaś 82 proc. skarży się na niedostateczne finansowanie ze strony deweloperów i indywidualnych inwestorów. W nadchodzącym roku 97 proc. ankietowanych za priorytetowe zadanie uznaje zwiększenie efektywności biznesowej i operacyjnej oraz usprawnienie procesów zakupu. Coraz więcej przedsiębiorców (wzrost z 60 proc. w marcu 2010 roku do 76 proc) stawia także na znalezienie partnera strategicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane