Słaby początek roku dla francuskiej gospodarki

opublikowano: 24-01-2019, 09:49

Rozczarowani mogą czuć się oczekujący ożywienia aktywności francuskiej gospodarki. Wzmaga to obawy o kondycję drugiej pod względem wielkości gospodarki eurolandu.

Wskaźnik aktywności dla produkcji i usług opracowywany przez IHS Markit, spadł w styczniu 2019 r. do 47,9 pkt z 48,7 pkt. w grudniu, co jest najniższym poziomem od ponad czterech lat. Odczyt zaskakuje, gdyż mediana oczekiwań ekonomistów zakładała wzrost to 51 pkt.

Warto jednak pamiętać, że od kilkunastu tygodni Francja boryka się z protestem tzw. żółtych kamizelek, ruchu, który rozpoczął się z powodu planowanej podwyżki podatków, ale od tego czasu rozszerzył się o żądania zwiększenia dochodów osób z klasy robotniczej.

Pomimo kontynuacji protestów "gilets jaunes", nie jest jasne, czy ostatnie słabe wyniki były wynikiem zakłóceń, czy też przewidywane spowolnienie gospodarcze w 2019 r. już zaczyna się utrzymywać – ocenił Eliot Kerr, ekonomista z IHS Markit.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu