Słaby początek roku dla złotego

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 09-01-2014, 00:00

Komentarz walutowy

Złoty rozpoczął rok od osłabienia, a właściwie wymazania aprecjacji z okresu świąteczno- -noworocznego, kiedy głębokość rynku i aktywność inwestorów była obniżona. Słabość warszawskiej giełdy na tle najważniejszych światowych parkietów przy jednoczesnym wzroście rentowności krajowych obligacji nie pozwoli naszym zdaniem kursowi EUR/ PLN na trwały powrót poniżej 4,15 zł.

Wręcz przeciwnie, w pierwszych miesiącach tego roku polska waluta znajdzie się pod presją, szczególnie w stosunku do dolara. Kluczowy wpływ będą mieć na to poprawiające się dane z USA, a co za tym idzie spekulacje o intensyfikacji ograniczania programu skupu aktywów prowadzonego przez Rezerwę Federalną. Dopiero wtedy, kiedy inflacja w Polsce przyspieszy, będzie można liczyć na to, że inwestorzy rozgrywać będą podwyżkę stóp procentowych przez RPP. Uważamy, że nastąpi to dopiero w trzecim kwartale.

Dziś natomiast o poziomie stóp procentowych zadecyduje RadaPrezesów Europejskiego Banku Centralnego. Uważamy, że parametry polityki pieniężnej nie zostaną zmienione, niemniej jednak gołębie słowa Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego, na konferencji prasowej mogą osłabić wspólną walutę. Katalizatorem spadków EUR/USD może natomiast stać się piątkowa publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy — w tym odczyt zmiany zatrudnienia bliski 200 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy