Słaby początek sezonu raportów kwartalnych

Xelion
opublikowano: 12-01-2010, 17:14

Nadzieje na wzrost zysków spółek są  ogromne. Większość dobrych informacji jest już nawet w cenach, ale inwestorzy chcę być mile zaskoczeni i podciągnąć ceny akcji nawet wyżej. Niestety wynik pierwszej raportującej spółki rozczarował.

Alcoa, bo o niej mowa, opublikowała swój raport już po zamknięciu amerykańskiej sesji i zamiast oczekiwanego zysku rzędu 5 centów na akcję zanotowała stratę prawie 30 centów. Wynik nienajlepszy jak na rozdmuchane oczekiwania uczestników rynku. Jeżeli dodamy do tego drugą w przeciągu tygodnia podwyżkę oprocentowania 3-miesięcznych bonów w Chinach to łatwo się domyśleć, że scena przygotowana została na korektę.

Otwarcie warszawskiego parkietu było lekko poniżej wczorajszego zamknięcia, ale niedźwiedzie szybko sprowadziły główny indeks na niższe poziomy. Co prawda południowy marazm doprowadził do konsolidacji, ale gdy do gry weszli amerykanie to nastąpiło szybkie wybicie dołem. Pomagały dwie informacje: podwyżka przez chiński bank centralny stopy rezerwy obowiązkowej o 0,5 pkt. procentowego i gorszy od prognoz deficyt w bilansie handlowym USA.

Słabe otwarcie na Wall Street tylko pogorszyło sytuację, ale sama końcówka była już lepsza. Amerykańskie indeksy maja to do siebie, że po szybkim spadku często mozolnie, ale konsekwentnie odrabiają straty. Warszawscy inwestorzy zdążyli do dostrzec i dlatego notowania zamknęły się powyżej dziennego minimum z ostatecznym spadkiem o 1 proc.

Na rynku walutowym eurodolar konsolidował się przy osiągniętych wczoraj poziomach, ale złoty już tracił. Gorsze nastroje obiły się na wartości naszej waluty, która nie może na trwałe wyjść poniżej poziomu 4,07 za euro. Co warto jednak podkreślić to popyt na naszą walutę, który pojawił się w okolicy godziny 15.00. Widocznie pozytywne odnośnie złotego rekomendacje PIMCO i Goldman Sachsa zostały poważnie potraktowane przez amerykańskich inwestorów. 

Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Xelion

Polecane