Ślak idzie na ratunek biopaliwom

Paweł Janas, ABN
opublikowano: 05-09-2011, 00:00

Znany w branży menedżer ma wyprowadzić podupadającą spółkę na prostą. Na przyszły rok obiecuje zyski.

Za 68 mln zł Wratislavia–Bio postawi instalację do produkcji biodiesla z alg

Znany w branży menedżer ma wyprowadzić podupadającą spółkę na prostą. Na przyszły rok obiecuje zyski.

Do maja tego roku PHZ Bartimpex Aleksandra Gudzowatego planował znaleźć inwestora dla podupadającej spółki biopaliwowej Wratislavia-Bio z grupy Akwawit-Polmos, zajmującej się produkcją estrów metylowych i bioetanolu. Kondycja zakładu, jednego z największych wytwórców biokomponentów w Polsce, znacząco się pogorszyła. Powód — utrata rynku zbytu i niekonkurencyjne ceny produktów. Inwestora nie pozyskano, a Aleksander Gudzowaty sięgnął po ostatnią deskę ratunku. 12 lipca powierzył stery Wratislavii i zadanie ratowania spółki Grzegorzowi Ślakowi, biznesmenowi uważanemu za pioniera branży biopaliwowej w Polsce. Ten w poprzedniej dekadzie w należącej do Orlenu Rafinerii Trzebinia stawiał instalacje do produkcji biodiesla. Potem pracował m.in. w biopaliwowym Skotanie u Romana Karkosika, JW. Biochemical Józefa Wojciechowskiego czy na własny rachunek w polsko-niemieckim Bioetonie. Te doświadczenia się przydadzą, bo problemów do rozwiązania nie brakuje.

Biznes z morza

Z powodu braku zamówień Wratislavia-Bio od września ubiegłego roku stała niemal bezczynna. Nie dość tego — firma ma 50 mln zł zobowiązań wobec banku BGŻ, zaciągniętych na budowę wytwórni estrów. Nowy zarząd podjął próbę restrukturyzacji zadłużenia (i zdobycia w tymże banku dodatkowego finansowania firmy). Rozmowy w obu sprawach są już podobno bardzo zaawansowane...

— Spółka podpisała kontrakt z firmą Petrodom-Eko z Białej Podlaskiej na magazynowanie i przeładunek biokomponentów. Finalizujemy też negocjacje z Grupą Lotos, dotyczące podpisania umowy na produkcje dla niej paliwa B100. Kilka dni temu uzgodniliśmy warunki dostaw dla jednej dużej polskiej firmy paliwowej. Weźmiemy też udział w szykowanym przez nią kolejnym przetargu — wylicza Grzegorz Ślak.

Wratislavia-Bio chce także rozpocząć handel mazutem i dieslem. Te działania mają doprowadzić do wyzerowania na koniec roku straty firmy — obecnie blisko 8 mln zł. Zyski mają się pojawić w 2012 r.

W planach inwestycyjnych na przyszły rok jest z kolei budowa instalacji umożliwiających produkcję oleju napędowego z… alg morskich (namnażanych w specjalnych zbiornikach). Koszt inwestycji to wydatek rzędu 68 mln zł.

Część ekspertów podkreśla jednak, że walka o Wratislavię łatwa nie będzie.

— Znalezienie dostępu do tańszego surowca to najpilniejszy problem do rozwiązania. Rynek zbytu na biopaliwa będzie się rozwijał. Warunki na nim panujące są jednak bardzo trudne, z powodu wysokich cen surowców i importu biopaliw do Europy z państw trzecich, gdzie ich produkcja jest dotowana. Liczymy, że unijne regulacje to zmienią, ale czy firmy tego doczekają? — zastanawia się ekspert z branży, proszący o anonimowość.

Sprawy w toku

Przeciw Grzegorzowi Ślakowi przed krakowskim sądem toczy się kilka spraw. Pierwsza dotyczy rzekomych uszczupleń podatkowych, których miała się dopuścić Rafineria Trzebinia w czasach, gdy był jej prezesem. Zarzuty w drugiej dotyczą wyrządzenia tej rafinerii szkody w wysokości 82 mln zł. Co na to menedżer?

— Przed tym samym sądem rozpocznie się niedługo proces o 13,5 mln zl odszkodowania za zniesławienie i nieprawdziwe zarzuty postawione mi w sprawie dotyczącej mojej działalności w Banku BPH. Mocno wierzę, że niebawem do sądu trafią kolejne powództwa dotyczące postawienia mi nieuzasadnionych zarzutów w pozostałych sprawach — przekonuje Grzegorz Ślak.

Algi w przemyśle biopaliwowym

9 partnerów z 7 krajów Unii Europejskiej zamierza zająć się realizacją projektu, który ma potwierdzić, że biopaliwa produkowane z alg mogą być wytwarzane na szeroką skalę. Projekt BIOFAT (Biofuel From Algae Technologies), finansowany głównie przez Komisję Europejską, ma pokazać, że etanol i biodiesel produkowany z alg oferuje efektywność energetyczną, ekonomiczną i bezpieczeństwo środowiska. Projekt ma wprowadzić świat w nową erę algorafinerii — instalacji produkujących nowe biopaliwa. Źródło: farmer.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas, ABN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy