Ślak w kontrataku

Paweł Janas
opublikowano: 30-11-2009, 00:00

Menedżer odrzuca oskarżenia prokuratury o uszczuplenia podatkowe i oszustwa. Wnosi o umorzenie.

Menedżer odrzuca oskarżenia prokuratury o uszczuplenia podatkowe i oszustwa. Wnosi o umorzenie.

Grzegorz Ślak, były prezes Rafinerii Trzebinia, biznesmen kojarzony z branżą biopaliwową, zebrał siły do kontrataku. 16 listopada do Sądu Okręgowego w Krakowie trafiło pismo jego prawników. Odrzucają zarzuty o uszczuplenia podatkowe i oszustwa, sformułowane w akcie oskarżenia przez prokuraturę apelacyjną. Wnioskują o umorzenie postępowania bez rozpatrywania sprawy. Wniosek przygotowała m.in. kancelaria prawna byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

— Z punktu widzenia prawa nie można oskarżać o uszczuplenie podatkowe w sytuacji, gdy uszczuplenia nie wykazały żadne organy kontroli skarbowej ani sąd. Nie ma też podstaw prawnych, by oskarżać mnie o oszustwa — twierdzi Grzegorz Ślak, obecnie prezes spółki Bioeton.

Sąd nie podjął decyzji w sprawie wniosku.

— Jeszcze w październiku data rozprawy została wyznaczona na 13 stycznia 2010 r. Tu na razie nic się nie zmieniło. Prowadzący sprawę sędzia dopiero zapozna się z wnioskiem o umorzenie postępowania — mówi sędzia Rafał Lisak. rzecznik sądu okręgowego w Krakowie.

W czym rzecz? Po trzech latach od postawienia zarzutów Grzegorz Ślak (wraz z grupą innych byłych członków zarządu Rafinerii Trzebinia) doczekał się 30 czerwca aktu oskarżenia. Byłemu zarządowi rafinerii — jak informowała wtedy PAP — prokuratura zarzuciła narażenie skarbu państwa na uszczuplenie akcyzy o 298 mln zł w związku z produkcją i dystrybucją tzw. olejów technologicznych.

Członkowie zarządu zostali oskarżeni także o współudział w wyłudzeniu 161 mln zł. Miało to nastąpić poprzez sprzedaż niepełnowartościowych wyrobów oszustom paliwowym. Prokuratura twierdzi, że menedżerowie wiedzieli, iż wyroby będą wprowadzone do obrotu jako pełnowartościowe paliwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu