Śląsk: Samorząd przejmie największy w Polsce miejski park

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-02-2005, 17:38

Największy w Polsce śródmiejski park, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku (WPKiW) na pograniczu Katowic i Chorzowa, będzie własnością samorządu województwa śląskiego. W piątek resort Skarbu Państwa zdecydował o przekazaniu nieodpłatnie zarządowi województwa 100 proc. akcji tej spółki.

Największy w Polsce śródmiejski park, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku (WPKiW) na pograniczu Katowic i Chorzowa, będzie własnością samorządu województwa śląskiego. W piątek resort Skarbu Państwa zdecydował o przekazaniu nieodpłatnie zarządowi województwa 100 proc. akcji tej spółki.

    O przekazaniu akcji poinformowała PAP Magdalena Nienałtowska z biura prasowego Ministerstwa Skarbu Państwa. Zmiana właściciela ma otworzyć drogę do naprawy sytuacji finansowej parku, od kilku lat będącego na skraju bankructwa. Parkowi brakuje środków m.in. na utrzymanie zwierząt w ZOO, pensje dla pracowników, rachunki za prąd.

    Urząd Marszałkowski nie komentuje na razie tej informacji, która nie dotarła tam jeszcze drogą oficjalną. "Mamy na razie tylko nieoficjalne potwierdzenie. Wiadomo jednak, że jest to decyzja zgodna z naszymi intencjami. Sytuacja parku jest bardzo trudna. Na pewno wkrótce rozpoczną się intensywne prace związane z jego restrukturyzacją, ale za wcześnie, by mówić o jakichkolwiek szczegółach" - powiedział w piątek PAP rzecznik marszałka woj. śląskiego, Wojciech Zamorski.

    Postanowienie o przekazaniu samorządowi 100 proc. akcji parku jest drugą decyzją ministra skarbu w tej sprawie. Wcześniej wnioskował o to zarząd województwa, ale w połowie listopada ubiegłego roku resort zdecydował o przekazaniu mu jedynie 80 proc. walorów, tłumacząc to uwarunkowaniami prawnymi.

    Taka decyzja nie zadowalała samorządu, ponieważ - mimo większościowego udziału - niemożliwe byłyby wówczas niektóre posunięcia kluczowe dla naprawy sytuacji parku, np. likwidacja spółki i zamiana parku w zakład budżetowy, co pozwoliłoby na jego finansowanie z budżetu województwa. Dlatego zarząd województwa poprosił ministra o ponowne przemyślenie sprawy, czego efektem jest ogłoszona w piątek decyzja.

    Jeszcze dwa lata temu WPKiW był przedsiębiorstwem państwowym podległym wojewodzie śląskiemu, który także nie miał w budżecie środków na jego finansowanie. Od wielu lat na przełomie roku parkowi groziła likwidacja, a śląscy posłowie zabiegali o dotacje budżetowe na jego utrzymanie.

    Chcąc naprawić sytuację wojewoda skomercjalizował park w celu innym niż prywatyzacja, a WPKiW stał się spółką podległą ministrowi skarbu. Park miał otrzymać pomoc publiczną na restrukturyzację, ale ostatecznie nie otrzymał środków, ponieważ Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, a pomoc dla parku nie została notyfikowana zgodnie z unijną procedurą. W tej sytuacji przejęcie parku zadeklarował Sejmik Woj. Śląskiego; docelowo w jego utrzymaniu miałyby też uczestniczyć samorządy okolicznych miast. Przejęcie 100 proc. akcji przezzarząd województwa to jeden z elementów programu naprawczego. Kolejnym ma być szczegółowy plan restrukturyzacji parku, będący podstawą do udzielania mu pomocy publicznej, np. w formie wieloletniej pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu. Zakłada się, że park pozyska inwestorów do niektórych rodzajów działalności, a wpozostałej części będzie działać non-profit.

620-hektarowy Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Jerzego Ziętka każdego roku odwiedzają miliony spacerowiczów. Na terenie parku znajduje się m.in. Górnośląski Park Etnograficzny, Stadion Śląski (oba obiekty już od dawna podlegają samorządowi województwa), a także ogród zoologiczny, wesołe miasteczko, planetarium, hala wystaw, zespół basenów oraz jedno z najpiękniejszych w Europie rosariów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane