Śląska Partia Regionalna prosi sympatyków o ocenę

DI, PAP
opublikowano: 03-02-2018, 20:28
aktualizacja: 03-02-2018, 20:30

Śląska Partia Regionalna, będąca w trakcie rejestracji, uruchomiła internetową ankietę, w której prosi sympatyków o ocenę wagi poszczególnych postulatów programowych.

Wcześniej partia zapowiadała, że w programie chce koncentrować się na edukacji i transporcie publicznym.

O uruchomieniu ankiety ŚPR poinformowała w mediach społecznościowych w sobotę po południu.

W ankiecie przedstawiciele organizacji proszą o określenie (w skali 1-5), które z wymienionych zagadnień w programie ŚPR odpowiadający uznają za bardzo ważne, a które mniej ważne.

Wymienione zagadnienia, to: autonomia regionalna, uznanie śląskiej mniejszości etnicznej, utworzenie woj. górnośląskiego w granicach historycznych, rozwój transportu kolejowego, zapewnienie nowoczesnej edukacji w śląskich szkołach, wprowadzenie edukacji regionalnej, walka z zanieczyszczeniem powietrza, rewitalizacja zdegradowanych śródmieść i dzielnic, przygotowanie regionu na wzrost liczby imigrantów zarobkowych, wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz dostosowanie miast do ograniczonych możliwości osób niepełnosprawnych oraz w podeszłym wieku.

Już wcześniej koordynatorzy przedsięwzięcia zapowiadali, że celem nowej partii, której wniosek o rejestrację trafił do sądu w październiku ub. roku, ma być jak najszerzej rozumiana samorządność i działalność na rzecz regionu - przy zanegowaniu separatyzmu. Sygnalizują, że głównym celem wyborczym ŚPR będzie regionalny sejmik.

Pierwotnie pomysłodawcami Śląskiej Partii Regionalnej i twarzami związanego z nią projektu byli pełniący m.in. funkcję członka zarządu woj. śląskiego wiceprzewodniczący RAŚ Henryk Mercik oraz szef Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki. Pomysł utworzenia ŚPR obaj ogłosili wspólnie w połowie ub. roku.

W listopadzie Franki został jednak wybrany wiceprzewodniczącym katowickich struktur PO. Wobec tego Komitet Założycielski ŚPR poinformował, że organizacja podziękowała Frankiemu za współpracę, a lider RAŚ Jerzy Gorzelik zapowiedział, że "zamierza w większym stopniu zaangażować się w budowę" nowej partii.

Następnie grupa 13 członków–założycieli ŚPR wywodząca się ze środowiska ZG i innych śląskich organizacji zrezygnowała z dalszego angażowania się w tworzenie partii. W reakcji przedstawiciele RAŚ zadeklarowali, że ŚPR powstanie – jeżeli pomyślnie przejdzie proces rejestracji. Zapewnili też, że w strukturach nowej partii nie pozostali wyłącznie członkowie tej organizacji.

Pod koniec stycznia br. przewodniczący RAŚ mówił PAP, że twórcy ŚPR odbywają spotkania w terenie (miały miejsce m.in. w Tarnowskich Górach i Katowicach; po feriach planowane były w Rudzie Śląskiej czy Rybniku) w ramach prac, z udziałem ekspertów, nad programem, który miałby być szeroko prezentowany wiosną.

„Pracujemy z naszymi ekspertami, bo chcemy być szybko gotowi z programem, który można realizować w granicach obowiązującego prawa. Będzie w nim wiele m.in. o transporcie publicznym oraz edukacji – nie tylko edukacji regionalnej – i zdecydowanie konkretniej, niż w programach innych partii. Uważamy, że edukacja jest tak naprawdę drogą do budowy otwartego społeczeństwa i nowoczesnej gospodarki” - mówił Gorzelik.

Pytany wówczas o trwający proces rejestracji Gorzelik ocenił, że warszawski sąd „bardzo skrupulatnie” weryfikuje złożone podpisy poparcia dla nowej partii.

Inicjatorzy ŚPR od początku tworzenia tej organizacji zapowiadali, że jedna część programu partii oprze się o obecne prawo (dotyczące m.in. samorządu wojewódzkiego) i kwestie możliwe do zrealizowania w jego ramach. Druga część programu ma objąć postulaty poszerzenia obecnej samorządności wszystkich polskich regionów na gruncie zmian prawa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Śląska Partia Regionalna prosi sympatyków o ocenę