Śląski charakter w centrum metropolii

PARTNEREM PUBLIKACJI JEST TDJ Estate
opublikowano: 27-06-2016, 22:00

W sercu Katowic przy rondzie gen. Jerzego Ziętka powstaną dwa wieżowce o wysokości 66 i 133 metrów. Jest to inwestycja Grupy TDJ

Dokładnie miesiąc temu podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego oficjalnie zapre­zentowano szczegóły projektu architekto­nicznego oraz główne założenia bizneso­we przedsięwzięcia .KTW.

Atrakcyjna lokalizacja

Działka o powierzchni ponad 0,7 ha, na której powstanie kompleks biurowy, została kupiona przez TDJ Estate od PKP za 29 mln zł. Następnie rozebrano stojący tu wcześniej 18-kondygnacyjny biurowiec DOKP, który od wielu lat popadał w coraz większą ruinę. Ten teren od dawna lat przeznaczony jest pod zabudowę wysoką. W 2003 r. wybudowano Altus, najwyższy dotychczas budynek w mieście. Liczy on 125 m. Jednak wkrótce straci palmę pierwszeństwa, bo po drugiej stronie Alei Korfantego firma TDJ Estate rozpoczyna budowę swoich dwóch wieżowców: .KTW I i .KTW II. W grudniu 2015 r. inwestor uzyskał pozwolenie na budowę wysokościowców.

.KTW

KTW — to kod lotniczy oznaczający MPL Katowice Pyrzowice, ale także skrót, używany w komunikacji kolejowej, a przypisany do Katowic. Taką też nazwę, jedynie poprzedzoną kropką, która symbolizuje zakończenie pewnego okresu jak również początek nowego, będą nosiły wieżowce. Pierwszy z nich — .KTW I — będzie miał 66 m i 14 pięter. Zaś .KTW II o wysokości 133 m będzie liczył 31 kondygnacji nadziemnych. Powierzchnia komercyjna kompleksu .KTW wyniesie 61,8 tys. mkw. W trzypoziomowym garażu podziemnym łączącym oba budynki zaplanowano 626 miejsc parkingowych. — Realizacja biurowców .KTW dla Grupy TDJ oznacza dowód na skuteczność strategii rozwoju na nowych rynkach. Chcemy, aby ten projekt stał się jednym z symboli gospodarczych Górnego Śląska i Zagłębia. Wierzymy, że będzie to ważny impuls dla rozwoju ekonomicznego tego obszaru, potwierdzający jego faktyczny potencjał. Budowa .KTW będzie wyzwaniem, ale jednocześniespełnieniem marzeń inwestora — podkreśla Maciej Wójcik, prezes TDJ Estate. Zgodnie z przyjętymi założeniami biznesowymi, nie czekając na pierwsze umowy najmu, 1 czerwca 2016 r. ruszyły prace budowlane. Przez 12 miesięcy będą wykonywane roboty ziemne do poziomu zero (m.in. fundamenty oraz garaże podziemne). Obiekty nie powstaną równolegle, lecz w dwóch etapach. Realizacja niższego .KTW I potrwa dwa lata. Powierzchnia całego budynku wyniesie niemal 20 tys. mkw., z czego 1,5 tys. to powierzchnia handlowa, a reszta przeznaczona będzie na biura. Warto zauważyć, że inwestycja będzie realizowana zgodnie z certyfikacją środowiskową BREEAM, uwzględniającą takie czynniki jak m.in. wykorzystanie energii, innowacyjność, wpływ zastosowanych rozwiązań i materiałów na zdrowie oraz komfort pracy użytkowników, jak również zarządzanie budynkiem. Oczekiwana ocena certyfikacyjna .KTW I to poziom „Very Good”. To oznacza, że w budynku zostaną wykorzystane nowoczesne rozwiązania, jak m.in. podwójne zasilanie energetyczne, specjalne żaluzje okienne regulujące dopływ światła dziennego oraz indywidualne systemy sterowania temperaturą w pomieszczeniach czy specjalne podłogi i sufity obniżające poziom hałasu. Za stały nawiew świeżego powietrza odpowiedzialny będzie zestaw kilkuset czujników CO 2. Szereg funkcji .KTW będzie zarządzanych za pomocą jednego systemu tzw. BMS (Building Management System).

— Budynki, oprócz tego, że będą spektakularne, będą elastycznym i dostosowanym do najwyższych standardów rynku nieruchomości produktem. Od kilku miesięcy prowadzimy wstępne rozmowy z potencjalnymi najemcami — dodaje Maciej Wójcik. Drugi z wieżowców wchodzących w skład kompleksu — .KTW II, chce sięgnąć po laur najwyższego budynku w Katowicach. Będzie wyższy o 8 metrów od dotychczasowego rekordzisty Altusa. Termin rozpoczęcia budowy .KTW II na razie nie jest znany.

.KTW: Wybrana przez nas nazwa jest wyrazem szacunku dla Katowic, ale również filozofii, która przyświeca realizacji projektu. .KTW to oficjalny skrót miasta Katowice stosowany w komunikacji kolejowej i lotniczej. Kropka poprzedzająca skrót KTW oznacza z jednej strony zakończenie pewnego etapu, a z drugiej — po kropce jest też nowy początek dla przestrzeni po siedzibie byłej DOKP — mówi Maciej Wójcik, prezes TDJ Estate.

— Będzie on uzależniony od czynników ekonomicznych, a więc zainteresowania wynajmem i postępu komercjalizacji pierwszej części projektu — mówi Maciej Wójcik.

Ważna tożsamość

Projekt wieżowców przygotowali architekci Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z bytomskiej medusagroup. — Bryła może przywodzić na myśl okoliczne budynki Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego, ustawione jeden na drugim i nieco przesunięte względem siebie. W warstwie symbolicznej nawiązuje do śląskiego etosu pracy, definiowanego przez sumienność, uczciwość i skromność. Nie jest klasycznie piękna, nic w niej nie zostało stworzone na pokaz, a jednak wyraża sobą pewien pomysł i fantazję na temat Śląska i śląskości — wyjaśniał podczas prezentacji projektu Łukasz Zagała, współwłaściciel studia projektowego medusagroup. — Projektując biurowce .KTW, ze szczególną uwagą uwzględnialiśmy rolę otoczenia oraz sąsiadujących z nimi obiektów. Naszym celem nie było stworzenie budynków konkurujących ze Spodkiem. Tym, co z pewnością łączy oba obiekty, jest wyjście ponad przemijające mody, co pozwala budynkom trwać w czasie i niezależnie od dekady pozostawać współczesnymi — dodał Przemo Łukasik, współwłaściciel medusagroup. Architekci podkreślali, że przy projektowaniu przyświecały im dwie zasady: „nie szkodzić” oraz „rzeczy genialne to rzeczy proste”. Zdecydowana większość powierzchni budynków będzie pełniła funkcję biurową, która zostanie uzupełniona o przestrzeń handlowo-usługową. W wieżach .KTW znajdą się m.in. oddział banku, firmy sektora finansowego oraz centrum medyczne i kawiarnia. Generalnym wykonawcą kompleksu biurowego jest Strabag Polska. To kolejny projekt, który firma wykona w Katowicach. Strabag ma za sobą realizację m.in. dworca kolejowego i Galerii Katowickiej połączonych 3-kondygnacyjnym parkingiem podziemnym.

Jakość a nie ilość

Spółka TDJ Estate, stanowiąca jeden z pięciu filarów Grupy TDJ, została powołana w 2011 r. Rozpoczynając inwestycje w obszarze nieruchomości, zajęła się zwiększeniem efektywności majątku nieprodukcyjnego Grupy. Od 2013 r. spółka prowadzi aktywną działalność deweloperską. Specjalizuje się w realizacji projektów w obszarze nieruchomości mieszkaniowych, biurowych, a także gruntowych (land developing). W portfolio inwestora znajdziemy takie inwestycje jak: Osiedle Franciszkańskie — powstające w sercu katowickiej Ligoty, otoczone zielenią Osiedle, w którym docelowo powstanie 1300 lokali mieszkalnych, Osiedle Wieszowa — teren o powierzchni 1000 ha (57 działek budowlanych) przeznaczony pod zabudowę domów jednorodzinnych, Osiedle przy ul. Nadgórników — obszar o powierzchni 5 ha , zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie katowickiej Strefy Kultury, ma szansę stać się najciekawszą propozycją mieszkaniową w regionie. — Wyzwania stojące przed Grupą TDJ w dziedzinie nieruchomości należy postrzegać w szerokim horyzoncie. Z nadzieją patrzymy na kolejne akwizycje TDJ licząc, iż nasze portfolio powiększy się o ciekawy bank ziemi, co da nam jeszcze większe możliwości w zakresie inwestycji. Naszą ambicją jest tworzyć projekty prestiżowe, dostosowane do oczekiwań odbiorców, a tym samym stawać się ważnym podmiotem na rynku — mówi Maciej Wójcki, prezes TDJ Estate.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PARTNEREM PUBLIKACJI JEST TDJ Estate

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy