Śląski samorząd może dostać po 80 proc. akcji parku, tramwajów i spółki wodnej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-06-2005, 15:17

Resort Skarbu Państwa gotów jest przekazać samorządowi woj. śląskiego po 80 proc. akcji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach oraz spółki Tramwaje Śląskie. Takie deklaracje nie satysfakcjonują jednak ani samorządu wojewódzkiego, ani władz śląskich miast i gmin.

Resort Skarbu Państwa gotów jest przekazać samorządowi woj. śląskiego po 80 proc. akcji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach oraz spółki Tramwaje Śląskie. Takie deklaracje nie satysfakcjonują jednak ani samorządu wojewódzkiego, ani władz śląskich miast i gmin.

    Przyszłość tych przedsiębiorstw, która od wielu miesięcy jest przedmiotem rozmów przedstawicieli wojewody śląskiego, marszałka województwa, prezydentów śląskich miast oraz urzędników resortu skarbu, była tematem poniedziałkowego spotkania z udziałem wiceministra skarbu, Krzysztofa Żyndula.

    Największe emocje w regionie budzi sprawa Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku - największego miejskiego parku w Polsce, na którego utrzymanie stale brakuje pieniędzy. Ratunkiem ma być jego przejęcie przez regionalny samorząd, ale resort skarbu przekazał mu początkowo tylko 80 proc. akcji, co - według samorządowców - uniemożliwi skuteczną naprawę parku.

    Ostatecznie resort zdecydował o przekazaniu 100 proc. akcji parku, ale oprotestowali to trzej emerytowani pracownicy parku, domagając się akcji pracowniczych. Sprawę rozpatrzy sąd.

    "Nasza propozycja na dzisiaj jest taka, aby 80 proc. przekazać zarządowi województwa, a z pozostałymi 20 proc. zaczekać na rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego" - powiedział wiceminister.

    Jak wyjaśnił, samorząd mógłby ponadto zarządzać 20-procentowym pakietem do czasu wyroku sądu. Samorządowcy stoją jednak na stanowisku, że resort powinien przekazać całe 100 proc., nie czekając na rozstrzygnięcie sądowe.

    Nie ma także zgody wszystkich stron w sprawie spółki Tramwaje Śląskie SA, obsługującej całą śląską aglomerację. Ta największa spółka tramwajowa w Polsce ma kłopoty finansowe - pilnie potrzebuje 17 mln zł na spłatę długów, nie licząc olbrzymich potrzeb inwestycyjnych. Przejęciem jej akcji zainteresowane są gminy, na terenie których działa, ale prawo nie pozwala - jak mówił Żyndul - na przekazanie im akcji firmy.

    "Zgodnie z prawem moglibyśmy przekazać 80 proc. akcji spółki samorządowi województwa, ale ponieważ samorząd chce przekazać je dalej gminom, nie możemy tego zrobić, podobnie jak nie możemy przekazać akcji nieodpłatnie bezpośrednio gminom. Stąd propozycja, aby gminy objęły nową emisję akcji, w ramach podwyższenia kapitału spółki" - powiedział wiceminister.

    Jego zdaniem, takie rozwiązanie połączyłoby kwestię udziału gmin w firmie, a jednocześnie poprawiło jej sytuację finansową. Sprzeciwiają się temu prezydenci miast, którzy opowiadają się za nieodpłatnym przekazaniem akcji. Do tego potrzeba jednak zmiany stosownej ustawy.

    Podczas spotkania ustalono także, że spółka w trybie pilnym wystąpi o doraźną pomoc publiczną w wysokości 17 mln zł, która będzie musiała być notyfikowana w Komisji Europejskiej. Żyndul zapewnił, że stanie się to "szybką ścieżką".

    Zarząd woj. śląskiego występował wcześniej także o przekazanie mu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów - największego w kraju producenta wody pitnej. Ustalono, że "w niedługim czasie" samorządotrzyma 80 proc. akcji firmy, 15 proc. otrzymają pracownicy, a 5 proc. zasili rezerwę reprywatyzacyjną.

    Z kolei Rejonowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej w Katowicach ma być skomercjalizowane; jednak do tego, aby akcje nieodpłatnie otrzymały gminy, potrzeba zmiany ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane