Czytasz dzięki

Śląski samorząd przejmuje Chorzowski WPKiW

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-08-2005, 16:20

Za tydzień samorząd woj. śląskiego, który niespełna miesiąc temu oficjalnie otrzymał od Skarbu Państwa 80 proc. akcji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW) w Chorzowie, będzie mógł faktycznie decydować o losach tego największego w Polsce śródmiejskiego parku.

Za tydzień samorząd woj. śląskiego, który niespełna miesiąc temu oficjalnie otrzymał od Skarbu Państwa 80 proc. akcji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW) w Chorzowie, będzie mógł faktycznie decydować o losach tego największego w Polsce śródmiejskiego parku.

"Właśnie dokonano wpisu do księgi akcyjnej spółki, co - zgodnie z kodeksem spółek handlowych - pozwoli samorządowi województwa na podjęcie wykonywania prawa z akcji, począwszy od 15 sierpnia" - powiedział we wtorek PAP rzecznik samorządu Wojciech Zamorski.

Dodał, że ten krok oznacza rozpoczęcie działań prowadzących do uzdrowienia finansowej sytuacji spółki oraz modernizacji i rozwoju parku. Walne zgromadzenie akcjonariuszy (20 proc. akcji nadal należy do Skarbu Państwa), które ma podjąć niezbędne do ratowania parku decyzje, zbierze się na przełomie września i października.

Rzecznik zapewnił, że dzięki zmianie właściciela w tym roku nie powtórzy się sytuacja z ubiegłych lat, kiedy na utrzymanie parku brakowało pieniędzy; WPKiW zalegał z rachunkami za prąd, a zwierzęta w ogrodzie zoologicznym nie miały wystarczających zapasów żywności. Ewentualny niedobór środków ma być pokryty z rezerwy w budżecie woj. śląskiego.     

"Również w pracach nad projektem przyszłorocznego budżetu województwa uwzględnione zostaną możliwości i źródła dokapitalizowania spółki, aby park można było modernizować oraz dostosować do obecnych potrzeb i standardów" - powiedział rzecznik.

Rocznie utrzymanie parku kosztuje co najmniej 20 mln zł. Jego obecne zadłużenie to ponad 3 mln zł. Park nie jest w stanie sam się utrzymać, jedynie latem przychody pokrywają koszty. Potrzebuje modernizacji infrastruktury i środków na rozwój, m.in. na nowe atrakcje, które przyciągną to parku więcej spacerowiczów i zwiększa jego dochody.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zamorski zapewnił, że przejęcie parku przez samorząd nie oznacza ręcznego sterowania spółką przez zarząd województwa. Zarząd parku będzie musiał przygotować kompleksowy program restrukturyzacji spółki, który ma być podstawą do ubiegania się o pomoc publiczną. W ubiegłym roku spółce obiecano już ponad 12 mln zł takiej pomocy, ale po wejściu Polski do UE jej udzielenie na dawnych zasadach stało się niemożliwe.

Minister skarbu zdecydował o przekazaniu samorządowi 80 proc. akcji WPKiW już dawno, ale wywołało to protesty zarządu województwa, który argumentował, że bez posiadania 100 proc. nie może np. zmienić spółki w zakład budżetowy, aby łatwiej było finansować park. W lutym tego roku minister przychylił się do wniosku o 100 proc. akcji, ale wówczas tę decyzję oprotestowało trzech emerytowanych pracowników parku, domagających się akcji pracowniczych.

W tej sytuacji proces przekazywania akcji uległ zahamowaniu. Aby przerwać tę sytuację, sejmik woj. śląskiego zdecydował, że trzeba przyjąć 80 proc. akcji (ich przekazanie nastąpiło 12 lipca), nadal zabiegając o pozostałe 20 proc. Samorządowcy liczą na pozytywną dla siebie decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tej sprawie. Jeżeli ta decyzja się uprawomocni, ministerstwo przekaże dalsze 20 proc.

Blisko 600-hektarowy Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Jerzego Ziętka każdego roku odwiedzają miliony spacerowiczów. Na terenie parku znajduje się m.in. Górnośląski Park Etnograficzny, Stadion Śląski (oba obiekty już od dawna podlegają samorządowi województwa), a także ogród zoologiczny, wesołe miasteczko, planetarium, hala wystaw, zespół basenów oraz jedno z najpiękniejszych w Europie rosariów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane