Śląskie: Braki prądu i utrudnienia na kolei z powodu silnego wiatru

PAP
opublikowano: 12-02-2011, 10:36

Kilkuset odbiorców w różnych częściach woj. śląskiego zostało w sobotę pozbawionych dostaw prądu z powodu silnego wiatru, który uszkodził linie i stacje energetyczne. Utrudnienia są również na kolei, gdzie powalone przez wiatr drzewa zatarasowały torowiska.

Zarówno energetycy jak i służby kolejowe zapewniają, że w sobotę w ciągu dnia powinny uporać się z awariami i przywrócić zarówno dostawy energii, jak i normalny ruch pociągów. Także strażacy uspokajają, że szkody wyrządzone przez wiatr nie są duże. Związanych z tym interwencji było w ostatnim czasie ponad 20.

Według informacji centrum zarządzania kryzysowego wojewody śląskiego, największe szkody wiatr wyrządził w powiecie zawierciańskim, w rejonie Łaz, Ogrodzieńca i Pilicy, oraz w dzielnicach Dąbrowy Górniczej. W sumie w nocy z piątku na sobotę awarie dotknęły tam 22 stacje energetyczne, pozbawiając prądu ok. 600 gospodarstw. Rano pozostało pięć uszkodzonych stacji, a prądu nie miało jeszcze ok. 150 odbiorców w Pilicy.

Z powodu wiatru prądu nie ma również ok. 120 gospodarstw w okolicach Wojkowic w powiecie będzińskim oraz ponad 40 odbiorców w miejscowości Smolnica w powiecie gliwickim. Wszystkie awarie mają być usunięte w ciągu kilku godzin.

Podmuchy silnego wiatru dały o sobie znać również na kolei. Nad ranem między Żywcem a Węgierską Górką drzewo przewróciło się na przejeżdżający pociąg z Katowic do Zwardonia, uszkadzając trakcję. W pociągu nikt nie ucierpiał. Na tym odcinku trzeba było zorganizować komunikację zastępczą.

Również nad ranem powalone przez wichurę drzewo przewróciło się na sieć trakcyjną na szlaku łączącym Racibórz z miejscowością Nędza. Pociągi mają opóźnienia. Przed 5. rano na dworcu w Katowicach wiatr zerwał część poszycia danych na czwartym peronie. Nikomu nic się nie stało.

Podmuchy wiatru – według informacji służb kryzysowych wojewody – powodowały też opóźnienia samolotów na lotnisku w Pyrzowicach. Obecnie – jak powiedział PAP rzecznik portu, Cezary Orzech – samoloty odlatują planowano, a boczny wiatr nie jest dokuczliwy.

Meteorolodzy ostrzegają przed zawiejami i zamieciami w woj. śląskim. Prognozują średnią prędkość wiatru do 35 km na godzinę, a w porywach do 60 km na godzinę.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu