Śląskie Filary Polskiej Gospodarki

DI
opublikowano: 26-05-2014, 11:49

Regionalnymi zwycięzcami są Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Filary polskiej gospodarki

Jastrzębska Spółka Węglowa
Tauron Polska Energia 
Invado
PPUH Dolomit Kopalnia Ząbkowice 
Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol 

Samorządowy Menedżer Regionu
Zygmunt Frankiewicz prezydent Gliwic
Piotr Uszok prezydent Katowic
Jacek Krywult prezydent Bielska-Białej

Katowice (źródło: wikipedia.org by Umkatowice)
Katowice (źródło: wikipedia.org by Umkatowice)

wyróżnieni
Adam Fudali prezydent Rybnika
Antoni Szlagor burmistrz Żywca
Tomasz Kucharski wójt gminy Olsztyn
Arkadiusz Czech burmistrz Tarnowskich Gór
Andrzej Dziuba prezydent Tychów
Damian Galusek wójt gminy Pawłowice
Mirosław Lenk prezydent Raciborza

Specjalnie dla Pulsu - Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic

Mój największy sukces to…
Gliwice. Miasto, które odniosło ogromny sukces mimo wielu przeciwności. Na początku lat 90. byliśmy jednym z najbiedniejszych samorządów dawnego województwa katowickiego. Dzisiaj, według różnych rankingów, jesteśmy w pierwszej „10” polskich miast.

Moja najbardziej bolesna porażka to...
upartyjnienie i trwająca od kilku lat praktyczna bezczynność Górnośląskiego Związku Metropolitarnego. Byłem jednym z inicjatorów GZM, to w Gliwicach powstawał statut tego nie mającego w Polsce odpowiednika związku. Potrzeba jego powołania wynikała z braku pomysłu kolejnych rządów i parlamentów na polskie obszary metropolitarne. Na początku mimo przeciwności prawnych związek działał bardzo dobrze. Niestety w trakcie obecnej kadencji upomnieli się o niego partyjni politycy i tak właśnie zaczął się kryzys tej instytucji. Polscy samorządowcy potrafią świetnie współpracować, jednak współpraca się kończy, kiedy zaczynają się kierować poleceniami central partyjnych, a nie interesem mieszkańców.

Największym wyzwaniem dla regionu będzie...
województwo śląskie zaczyna coraz bardziej odstawać od czołówki polskich regionów. Wciąż mamy dość dobrą sytuację gospodarczą, ale niestety jedno z najgorszych sald migracji. Przegrywamy również wizerunkowo. Wielkie imprezy kulturalne i sportowe coraz częściej omijają nasz region. Wyzwaniem dla Śląskiego jest określenie i realizacja strategii, która pomoże nam zająć pozycję właściwą dla potencjału gospodarczego, naukowego i ludnościowego.

Specjalnie dla Pulsu - Jarosław Zagórowski, prezes JSW

Tytuł Filara Gospodarki zobowiązuje do…
jeszcze mocniejszego angażowania się we wszelkie inicjatywy mające na celu wzmocnienie więzi ze społecznością lokalną.

Od lokalnego samorządu oczekuję…
przede wszystkim jeszcze większego zrozumienia. Dobra współpraca między górnictwem i samorządami lokalnymi to konieczność. Przecież od tego zależą losy miejsc pracy i ekonomiczne funkcjonowanie regionu. Górnictwo jest przecież siłą napędową całego Śląska. To od nas zależy, czy górnictwo w dalszym ciągu będzie na Śląsku. Współpraca byłaby znacznie łatwiejsza, gdyby nie skomplikowane prawo, które dotyczy chociażby zasadności obłożenia podziemnych wyrobisk kopalń podatkiem od nieruchomości. Spór o to, czy od podziemnej infrastruktury kopalń gminom należy się podatek, trwa już od kilkunastu lat.

Moja wizja regionu za 10 lat…
Nie mam wątpliwości, że filarem śląskiej gospodarki nadal będzie węgiel. Musimy jednak podnosić efektywność, zabiegać o konkurencyjność polskiego węgla. Wciąż jeszcze mamy duże rezerwy, by konkurować cenowo. Rezerwy w organizacji pracy mamy wciąż potężne. Musimy tylko zwiększać efektywność, wydajność pracy i wykorzystanie nowoczesnego sprzętu. Często podaję przykład 15 minut. Jeśli uda się nam o tyle wydłużyć czas pracy na jednej zmianie wydobywczej — np. przez lepszy transport pracownika do ściany i lepszy sprzęt — to przy czterech zmianach na dzień jest to godzina, przy pięciu dniach w tygodniu jest to pięć godzin. Bez zwiększania wydajności nie mamy co liczyć, że uda się nam przetrwać na rynku.

O rankingu
Laureatów rankingu „Filary Polskiej Gospodarki” wybrali samorządowcy z poszczególnych województw. Badania przeprowadziła ARC Rynek i Opinia. Ankietowani samorządowcy głosowali na te firmy, które: są istotnymi pracodawcami dla regionu, są ważnymi płatnikami podatków lokalnych,  działają na rzecz społeczności lokalnej są gospodarczą wizytówką regionu.
Samorządowych Menedżerów Regionu również wybierali przedstawiciele lokalnych władz. W badaniu TNS Pentor wskazywali te gminy, które wyróżniają się: tempem rozwoju, potrafią skutecznie pozyskiwać unijne fundusze, wspierają przedsiębiorców działających na ich terenie, biorą udział w działaniach na rzecz społeczności lokalnych.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane