Czytasz dzięki

Śląskie: w maju firmy zapowiedziały zwolnienie 820 pracowników, zwolniły 244

  • PAP
opublikowano: 12-06-2020, 13:52

W maju tego roku pracodawcy z woj. śląskiego zapowiedzieli zwolnienie - w formule zwolnień grupowych - 820 pracowników, wobec 824 w kwietniu i 1075 w marcu. Faktycznie w maju pracę straciły w regionie 244 osoby, wobec 230 w kwietniu i 247 w marcu - wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

W całym ub. roku pracodawcy w woj. śląskim zgłosili zamiar zwolnienia 2 tys. 181 osób, a faktycznie zwolniono - w formule zwolnień grupowych - 1 tys. 448 pracowników. W tym roku, do końca maja, łącznie zadeklarowano zwolnienie 3 tys. 195 osób, a już zwolniono 1005.

Liczba zadeklarowanych do zwolnienia pracowników od początku roku do końca maja jest już o ponad tysiąc osób wyższa niż w całym zeszłym roku.

Dane za marzec, kwiecień i maj potwierdzają, że pracodawcy znacznie częściej niż w poprzednich miesiącach sygnalizują zamiar zwolnień pracowników, z reguły jednak liczba faktycznie zwalnianych osób jest mniejsza od zapowiadanej.

Najwięcej zgłoszeń o zamiarze zwolnień grupowych w maju napłynęło z powiatu kłobuckiego (243 osób), Częstochowy (86), Gliwic (50), Żor (36), Bielska-Białej (33), okolic Cieszyna (27), Dąbrowy Górniczej (26) i Mikołowa (23). Po kilkanaście zgłoszeń było też z okolic Żywca, Katowic, Jaworzna i Tychów.

W styczniu br. pracodawcy z woj. śląskiego zgłosili zamiar zwolnienia 106 osób, faktycznie zaś zwolniono w tym miesiącu 172 osoby. W lutym zapowiedziano zwolnienie 370 pracowników, a zwolniono 112.

Przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach wskazują jednak, że wielokrotnie większa od liczby deklarowanych zwolnień jest liczba miejsc pracy, bronionych dzięki tarczy antykryzysowej. Jednym z jej rozwiązań są dopłaty do wynagrodzeń pracowników w dotkniętych kryzysem firmach przez trzy miesiące.

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w woj. śląskim w końcu maja br. wyniosła 83 tys. 732 osoby i była o ponad 6,1 tys. wyższa niż w miesiącu poprzednim. Był to kolejny miesiąc wzrostu bezrobocia w regionie - w kwietniu wzrosło one wobec marca o 5,9 tys. osób.

Stopa bezrobocia w woj. śląskim wzrosła w kwietniu do 4,2 proc. Pełne dane dotyczące bezrobocia w regionie w maju br. zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane