Czytasz dzięki

Śląskie: wykorzystano zaledwie 0,3 proc. pieniędzy ze ZPORR

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-08-2005, 18:00

Zaledwie 0,3 proc. wykorzystano dotychczas z blisko 280 mln euro zarezerwowanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) dla województwa śląskiego na lata 2004-2006 - poinformował we wtorek rzecznik wojewody Krzysztof Mejer.

Zaledwie 0,3 proc. wykorzystano dotychczas z blisko 280 mln euro zarezerwowanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) dla województwa śląskiego na lata 2004-2006 - poinformował we wtorek rzecznik wojewody Krzysztof Mejer.

     "Wojewoda podpisuje coraz więcej projektów wybranych przez zarząd województwa do realizacji w ramach ZPORR. To oznacza, że wkrótce w województwie śląskim powinno ruszyć wiele inwestycji finansowanych ze środków Unii Europejskiej" - powiedział Mejer PAP.

    Pieniądze przyznane w ramach ZPORR województwu muszą być wykorzystane do końca 2008 roku, jednak umowy na wykorzystanie tych środków muszą być podpisane do końca 2006 roku. Do tej pory w ramach funduszy ZPORR wydanych zostało około 3 mln zł. Jednak do końca tego roku na konta beneficjentów powinno trafić około 14 mln euro, czyli ok. 56 mln zł.

    Jak poinformował Mejer, ze 187 projektów, które zarząd województwa śląskiego wybrał do realizacji w ramach ZPORR, 148 zostało już podpisanych przez wojewodę, który nadzoruje prawidłowe wydatkowanie pieniędzy i decyduje o ich wypłacie.

    39 umów wskazanych przez Urząd Marszałkowski nie zostało podpisanych z powodów niezależnych od wojewody. 17 beneficjentów oczekuje, że Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli im pożyczki na refinansowanie, a przed zaciągnięciem tej pożyczki wojewoda nie może podpisać z beneficjentem umowy.

    12 kolejnych beneficjentów nie dostarczyło potrzebnych do umowy dokumentów, w tej grupie przeważają samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej - przychodnie i szpitale.

    Najwięcej podpisanych umów to umowy w ramach działania 1.1 - modernizacja i rozbudowa regionalnego układu transportu. 18 projektów zakończyło się podpisaniem umowy, realizacja jednego projektu realizowanego w Tarnowskich Górach już została ukończona.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

     Z informacji Mejera wynika, że w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku, w drugim kwartale znacznie skrócił się średni czas realizacji wniosku o płatność - z 90 do 60 dni. Średnio każdy wniosek trzykrotnie krążył między wnioskującymi o płatność a Śląskim Urzędem Wojewódzkim - to efekt niewłaściwego wypełniania wniosków i konieczności ich uzupełniania.

     Jak powiedział, tak niski stopień wykorzystania środków unijnych jest spowodowany m.in. tym, że jeszcze nie ruszyły duże inwestycje finansowane w ramach ZPORR. Jest to również związane ze skomplikowaną i długotrwałą procedurę przetargową - bez rozstrzygnięcia przetargu i wyłonienia wykonawcy projektu nie można przekazać pieniędzy.

    Prawdziwą plagą dla samorządów ogłaszających przetargi na wykonanie inwestycji - w opinii Mejera - są skargi zgłaszane przez podmioty, które je przegrały. Wydłuża to procedurę przygotowawczą. Drugą przeszkodą jest prefinansowanie - wielu beneficjentów czeka na podpisanie umowy pożyczki, bez której niemożliwe jest przekazanie pieniędzy z funduszy unijnych.

    Kierowany przez wojewodę komitet monitorujący umowy w ramach ZPORR podjął w czwartek uchwałę w sprawie usprawnienia systemu zarządzania i wdrażania ZPORR. Uchwała podnosi m.in. konieczność nowelizacji ustawy o Narodowym Planie Rozwoju i ustawy o zamówieniach publicznych, a także ustalenia jednego, sztywnego przynajmniej przez rok kursu euro do złotego stosowanego do angażowania środków - co jest ważne przy wyborze projektów i podpisywaniu umów, a także uelastycznienia systemu wydatkowania środków na współfinansowanie krajowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane